15 ciekawostek, które powinieneś wiedzieć o podziemnym mieście Derinkuyu

Podziemne miasto Derinkuyu to starożytna budowla położona pod powierzchnią ziemi w prowincji Nevşehir w Turcji. Jest to jedno z najbardziej niesamowitych podziemnych miast i co ciekawsze nikt dokładnie nie wie kiedy ją dokładnie zbudowano. Poznaj 15 ciekawostek, które musisz wiedzieć o Derinkuyu.

 1. Podziemia rozciągają się na głębokość około 60 metrów pod ziemią. Jest to bardzo skomplikowany system połączonych ze sobą tuneli. Nikt dokładnie nie wie kto zamieszkiwał to miasto. Część osób wyjaśnia to wojną, inni zmianą klimatu lecz do końca dokładna przyczyna pozostaje nieznana.
 2. Tajemnica owiewa także budowniczych Derinkuyu. Według Departamentu Kultury Tureckiej, podziemne miasto zostało zbudowane przez Frygian między ósmym a siódmym wiekiem przed nasza erą. Powiększono je w epoce Bizantyjskiej. 
 3. Znalezione w mieście artefakty wskazują na połączenia z osadą Hetytów.
 4. Archeolodzy spekulują odnośnie wieku Derinkuyu. Pisma Ksenofonta (około 431 – 355 r.p.n.e) wspominają już o podziemnym mieście i uważane są za najwcześniejsze przykłady pisemnych dowodów odnoszących się do Derinkuyu. 
 5. Jest to największe podziemne miasto w całej Europie i Azji, które zostało do tej pory odkryte. 
 6. Derinkuyu zostało niesamowicie zaprojektowane. Otwory wentylacyjne są w stanie dostarczyć świeże powietrze nawet 40 metrów pod powierzchnie ziemi. Pomieszczenia magazynowe i studnie dodatkowo pozwalały żyć ludziom przed długie okresy czasu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. 
 7. Powierzchnia Derinkuyu liczy około 650 metrów kwadratowych i wciąż nie wykopano całości. Sam fakt, że podobno miasto miało jedenaście pięter dodaje tylko większej tajemnicy i zastanowienia: jak starożytny człowiek był w stanie to osiągnąć?
 8. System zabezpieczeń użyty w Derinkuyu był bardzo skuteczny i łatwy do opanowania. Każde piętro podziemnego miasta mogło być zamykane oddzielnie przez ogromne, okrągłe kamienne kamienie. Zostały tak zaprojektowane aby mogły zostać otwarte tylko przez robotników wewnątrz. 
 9. Mimo, że miasto znajduje się pod ziemią to wciąż miało kontakt ze światem dzięki szeregiem tuneli połączonych z pobliskimi osadami. 
 10. Derinkuyu była to samo wystarczalna budowla. W pewnych odcinkach tuneli znajdowały się sklepy, pomieszczenia do wspólnego przesiadywania, studnie, cmentarz, arsenał, pomieszczenia religijne i drogi ewakuacyjne. Ludzie żyjący pod ziemią mieli wszystko co potrzebowali aby godnie żyć. 
 11. Archeolodzy odnaleźli prawie pięćdziesiąt dodatkowych szybów, które miały służyć do rozbudowy. 
 12. Według badaczy, tunel na trzecim poziomie prowadził do sąsiedniego miasta Kaymakli odległego o 5 kilometrów. 
 13. Jeśli wierzyć źródłom to Derinkuyu było w stanie pomieścić 50 000 ludzi. 
 14. Miasto posiadało kilka studni. Część z nich była połączona ze studniami na powierzchni. Pozostałe jednak ukryte były we wnętrzu w celu ochrony przed ewentualnym zatruciem źródła wody w razie wojny. 
 15. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał/miała ochotę zwiedzić miasto Derinkuyu to uda Ci się to tylko w 10%. Pozostała część jest niedostępna dla zwiedzających. Podczas wycieczki będziesz zmuszona/y przeciskać się przez bardzo wąskie przejścia, które służyły w celu odparcia i spowolnienia wojsk wroga. 
Podziel się
Inline
Inline