5 zadziwiających tajemnic o wszechświecie

Dlaczego wszechświat się coraz szybciej rozwija? Czy istnieją inne wszechświaty? Co jeśli czarne dziury są tak naprawdę portalami do innego świata? Dlaczego wszechświat wypełniony jest ciemną materią i jak to jest, że grawitacja – jedna z fundamentalnych sił nie ma przeciwnej reakcji?

Mimo wielkiego postępu w nauce i jej przeróżnych dziedzinach wciąż istnieją rzeczy, o których człowiek może jedynie spekulować. Można by powiedzieć, że wszechświat to wielkie pudło wypełnione po brzegi tajemnicami. Coraz większa eksploracja kosmosu przynosi nam jeszcze większą ilość pytań, na które póki co trudno nawet odpowiedzieć.

Przedstawiam Wam pięć tajemnic o wszechświecie, których nauka nie jest w stanie pojąć.

Wszechświat rozszerza się coraz szybciej.
Teoria Wielkiego Wybuchu jest dominującą tezą, która wskazuje na początki wszechświata. Według niej zaraz po eksplozji wszechświat zaczął się rozszerzać stając się coraz mniej gęsty za to bardziej stabilny. To co zastanawia naukowców to szybkość jaką nabiera podczas tego rozszerzania. Badacze spekulują, że taka prędkość może przynieść konsekwencje. Istnieje pewna teoria nazwana „Great Rebound” (z ang. Wielkie Odbicie), która sugeruje że „Wielki Wybuch” jest procesem cyklicznym mogącym nadejść w każdej chwili jako swego rodzaju reset.

Istnienie innych wszechświatów.
Lubimy filmy science-fiction. Często możemy oglądać w nim niesamowite światy, planety czy konstelacje gwiazd. Takie filmy są niczym brama do innego wszechświata. W rzeczywistości naukowcy są skłonni przyznać racje o istnieniu innych wszechświatów, twierdząc przy tym, że jesteśmy połączeni supermasywną siecią. Niestety jest to tylko teoria ponieważ jak na razie nie udało się potwierdzić tej hipotezy i nie wiadomo nawet czy kiedykolwiek będzie to można zrobić.

Czarna dziura jako portal do innego świata.
Czarne dziury to niewątpliwie jedne z największych tajemnic wszechświata. Te kosmiczne obiekty są w stanie pochłonąć niesamowite ilości energii samemu będąc wielokrotnie od niego mniejszym. Razem z ich silną grawitacją nic nie może z nich uciec. Czym tak naprawdę są te czarne dziury i co się znajduje w ich środku (lub po drugiej stronie)?

Przejdź na ciemną stronę.
Kolejną naukową zagwozdką jest ciemna energia, która potrafi przeciwstawić się grawitacji. Gwiazdy, planety i gazy widzialnego wszechświata stanowią 4,9% kosmosu, 26,8% odpowiada ciemnej materii, a pozostałe 68,3% to ciemna energia.

Rzeczywista siła grawitacji.
Wbrew temu, co moglibyśmy zakładać, grawitacja jest w rzeczywistości o wiele słabsza niż w przypadku innych podstawowych sił, takich jak siły elektromagnetyczne lub jądrowe. Jednak siła grawitacji polega na tym, że działa ona na dużą skalę kształtując wszechświat. Warto dodać, że jest jedyną siłą, która ma przeciwną reakcję: tylko przyciąga. Dziwne co?

Co myślisz o wszechświecie? Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że im bardziej go badamy, tym mniej wiemy? Wszechświat jest pełen tajemnic, w celu pełnego zrozumienia, musimy usunąć niewidzialne granice, które wypełniają nasze umysły.

Fot. Reddit

Podziel się

Dodaj komentarz