Archeolodzy odkryli kolejnego Sfinksa

Jak podaje egipskie Ministerstwo Starożytności, Egipscy archeolodzy pracujący nad projektem redukcji wód podziemnych w świątyni Kom Ombo w Asuanie odkryli sfinks z piaskowca.

Odkrycie jest niewątpliwie zaskoczeniem. Ostatnim czasem archeolodzy odkryli pozostałości dwóch innych posągów Sfinksa. I to w ciągu dwóch miesięcy.

Początkowe raporty egipskiego Ministerstwa Starożytności sugerowały, że Sfinks odkryty w Luksorze jest podobny do Wielkiego Sfinksa z Gizy: Tak samo ma ciało lwa i głowę człowieka.

Najbardziej znanym Sfinksem w Egipcie jest bez wątpienia potężny posąg znajdujący się na płaskowyżu Giza. Wielki Sfinks w Gizie jest uważany za starożytne cudo nie tylko ze względu na jego rozmiar i skomplikowany design, ale także z powodu niezliczonych tajemnic otaczających tę starożytną strukturę.

Wraz z trzema piramidami, Wielki Sfinks położony jest na płaskowyżu w Gizie – około 500 km od miejsca, w którym znaleziono nowy posąg.

Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, wyjaśnił, że posąg prawdopodobnie pochodzi z dynastii Ptolemejczyków, ponieważ posąg Sfinksa został znaleziony w południowo-wschodniej części świątyni, w tym samym miejscu, w którym znajdują się dwa reliefy piaskowca króla Ptolemeusza V, które odkryto dwa miesiące temu.

Dynastia Ptolemeuszowa rządziła Egiptem przez 275 lat, od 305 do 30 r. P.n.e. i była ostatnią dynastią starożytnego Egiptu. Kompleks świątynny Kom Ombo powstał podczas dynastii Ptolemeusz.