Astronomowie SETI badają nowy „obcy” sygnał

Fascynujący silny sygnał radiowy pochodzący z gwiazdy podobnej do naszego Słońca został odkryty przez astronomów SETI. Teraz naukowcy zajmują się badaniem tego sygnału aby odkryć czy mogła go nadać zaawansowana cywilizacja pochodząca z gwiazdozbioru Herkulesa.

Sygnał został wyłapany przez rosyjskie obserwatorium położone w Zelenchukskaya, w południowej Rosji i jak twierdza astronomowie z SETI może on pochodzić z odległej gwiazdy przypominającej nasze Słońce. Co ciekawsze odkrycie sygnału miało miejsce w maju 2015 roku kiedy to rosyjski radio-teleskop RATAN-600 wychwycił owy sygnał.

SETI czyli Search for Extra Terrestrial Intelligence co w wolnym tłumaczeniu znaczy dosłownie Poszukiwania Wysokiej Pozaziemskiej Cywilizacji zajmuje się teraz zbieraniem ludzi, którzy pomogli by w badaniu tajemniczej gwiazdy zwanej jako HD 164595 znajdującej się w gwiazdozbiorze Herkulesa.  Do badań naukowcy będą wykorzystywali obserwatorium Boquete Optical SETI w Panamie.

Istnieje kilka scenariuszy na temat tego sygnału. Pomijając pozaziemskie cywilizacje, sygnał mógł pochodzić z „mikrosoczewkowania”. Dla wyjaśnienia tego zjawiska pozwolę sobie wykorzystać wiedzę zawartą na Wikipedii.

Mikrosoczewkowanie to szczególny przypadek zjawiska soczewkowania grawitacyjnego, w którym obiekty soczewkujące mają (stosunkowo niewielką) masę rzędu masy Słońca.

Aby mikrosoczewkowanie grawitacyjne miało miejsce, na jednej linii muszą znaleźć się odległe świecące źródło (np. gwiazda), obiekt soczewkujący (np. gwiazda, gwiazda z planetą lub zwarty obiekt zbudowany z ciemnej materii) oraz obserwator na Ziemi. Kierunek światła wyemitowanego przez źródło i poruszającego się w kierunku obserwatora ulega po drodze zmianie pod wpływem ciała soczewkującego, co powoduje powstanie na niebie wielokrotnych obrazów źródła. Odległość pomiędzy nimi jest bardzo mała, około jednej milionowej sekundy łuku, co przy obecnej technologii nie jest możliwe do bezpośredniego zaobserwowania.

nowaplaneta1

Jedynym obserwowalnym efektem mikrosoczewkowania grawitacyjnego jest pojaśnienie, a następnie pociemnienie soczewkowanego źródła. Skala czasowa takiego zjawiska mikrosoczewkowania zawiera się w przedziale od godzin do kilkuset dni i trwa tyle ile względne ułożenie źródła, soczewki i obserwatora na jednej linii. Mikrosoczewkowanie grawitacyjne jest czułe zarówno na jasne, jak i ciemne (np. zbudowane z ciemnej materii) zwarte obiekty soczewkujące. Obecnie jest ono używane do poszukiwań pozasłonecznych układów planetarnych, ciemnej materii oraz badania profili temperaturowych dysków akrecyjnych w soczewkowanych kwazarach.[1]

Paul Glister, który zgłosił to odkrycie komentuje je w ten sposób: „Siła sygnału może nam bardzo dużo powiedzieć. Naukowcy pracujący nad tym tajemniczym sygnałem twierdza, że gdyby pochodziła ona z izotropowego nadajnika to posiadałaby wystarczająco dużo mocy dla cywilizacji typu II w skali Kardeszewa. Jeśli wiązki sygnału koncentrowałby się w naszym Układzie Słonecznym to moc byłaby dostępna dla cywilizacji typu I„.[2]

37AECA0900000578-0-Two_SETI_research_groups_will_track_HD_164595_tonight_using_the_-a-17_1472468548908

Według naukowców gwiazda, o której mowa może mieć około 4 500 milionów lat i posiadać przynajmniej jedną egzoplanetę czyli planetę krążąca wokół gwiazdy. Inni astronomowie wierzą, ze wokół krąży znacznie więcej podobnych planet lecz nie są możliwe do znalezienia.

Podczas gdy wiele osób uważa, że sygnał pochodzi od zaawansowanej cywilizacji to Shostak ostrzega o zachowaniu ostrożności a nie wyciąganiu pochopnych wniosków. Według newsweek.com, International Academy of Astronautics’s SETI skladająca się z komitetu do spraw astronautyki będzie debatować nad badaniami na spotkaniu zaplanowanym na 27 września, podczas 67. Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Guadalajarze w Meksyku.

 

Przypisy:
[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Mikrosoczewkowanie_grawitacyjne
[2] http://www.centauri-dreams.org/?p=36248

Podziel się
Inline
Inline