Co blokuje gwiazdę RIK-210?

Jakiś czas temu pisałem o gwieździe KIC 8462852, której światło jest blokowane przez… właśnie. Naukowcy nie są do końca zgodni co może zasłaniać taką gwiazdę.

Pojawiło się dużo teorii takich jak wielkie struktury należące do zaawansowanej cywilizacji. Przeciwnicy teorii uważają, że są to chmury pyłu znajdujące się na drodze teleskopu.

Takich gwiazd jak KIC 8462852 jest z pewnością więcej. Ostatnie odkrycie gwiazdy RIK-210 położonej 472 lata świetlne od Ziemi bardzo przypomina sytuacje na wspominanej gwieździe. Naukowcy, którym udało odkryć się RIK-210 uważają, że ściemnianie gwiazdy na pewno nie może być spowodowane planetami krążącymi wokół niej.

Przypomnijmy sobie. W ubiegłym roku naukowcy zauważyli jedną z najbardziej tajemniczych gwiazd. Nazwano ją KIC 8462852 i posiadała ona bardzo nietypowe cechy. W ciągu ostatnich dekad jej jasność stale zanikała. Co ciekawsze, to odkrycie zauważono już sto lat temu.

Teraz odkryto kolejną zagadkową gwiazdę.

„Odnaleźliśmy chwilowe ściemnianie w obrębie serii fotometrii czasu K2 młodej gwiazdy RIK-210 w galaktyce Centaura. Owe ściemniania są to zmienne głębokości i czasu”. (źródło)

Biorąc pod uwagę fakt, że migotanie gwiazdy nie da się wytłumaczyć zjawiskiem naturalnym, naukowcy są skłonni stwierdzić, że może to być spowodowane istnieniem zaawansowanej cywilizacji, której udało się zbudować ogromną strukturę wokół gwiazdy. Gwiazda RIK-210 może mieć około 10 milionów lat. Jej wielkość prawdopodobnie dorównuje połowie wielkości naszego Słońca. Naukowcy uważają, że ze względu małej masy jest mało prawdopodobne istnienie planet krążących wokół niej. Gwiazda znajduje się około 472 lata świetlnych od Ziemi.

Naukowcy doszli do konkluzji, że gęsto formacje bliskie RIK-210 i KIC 8462852 wydają się przypominać „Strefę Dysona” – hipotetyczne wielkie konstrukcje, których celem jest zbieranie energii ze słońca.

Jakie jest Twoje zdanie o gwieździe RIK-210?

Podziel się

1 thought on “Co blokuje gwiazdę RIK-210?

Dodaj komentarz