Budowniczowie Puma Punku z dostępem do zaawansowanej technologii

Puma Punku to miejsce gdzie traci się poczucie czasu i przestrzeni. Ten kompleks świątynny położony jest w pobliżu Tiwanaku w Boliwii i jest jedną z najbardziej niesamowitych ruin, które możesz znaleźć w Ameryce Południowej.

https://youtu.be/qgtlP0rPLI4

Największą tajemnicą związaną z Puma Punku jest sposób transportu ogromnych kamiennych bloków, których użyto do budowy. Jak starożytnemu ludowi udało się przetransportować owe bloki od oddalonych o około 10 do 100 kilometrów kopalni? Nasuwa się dodatkowe pytanie: w jaki sposób zostały one tak precyzyjnie obrobione i umieszczone na określonym miejscu? Inżynierowe z całego świata do dzisiaj nie mogą odpowiedzieć na to pytanie ani uzyskać takiego samego wyniku, który udał się starożytnym. Archeolodzy wciąż zastanawiają się nad sposobem transportowania tychże bloków. Część z nich uważa, że wykorzystano przy transporcie dużą ilość robotników z Tiwanaku. Teorie są jednak mocno spekulowane.

Kolejnym „puzzlem” jest montaż ścian z kamiennych bloków. Każdy z nich jest precyzyjnie pocięty tak aby pasował do sąsiedniego. Tworzy się z nich swego rodzaju „układanka”, która nie wymaga zaprawy. Wykorzystana precyzja przewyższa możliwości dzisiejszej technologii. Patrząc na Puma Punku precyzja i elegancja idą ze sobą w parze

To zdjęcie jest najlepszych przykładem wykorzystanie zaawansowanej technologii przy budowie Puma Punku. Widzimy na nim blok andezytu, który jest bardzo trudny w obróbce. Czy ktoś może wyjaśnić, jak starożytnemu ludowi udało się w doskonały sposób przyciąć ten blok? Nie trudno się nie zgodzić, że jest to idealny przykład użyciu przez starożytnego człowieka technologii nie z tego świata.

Na powyższym zdjęciu widać małe otwory w blokach andezytu. Są one umieszczone od siebie w takiej precyzji, że niemożliwe jest aby ludzie w tamtych czasach potrafili to wykonać przy użyciu prymitywnych narzędzi takich jak patyki i kamienie. Puma Punku jest jednym z najważniejszych miejsc jeśli chcesz zobaczyć do czego był zdolny starożytny człowiek. Trudno znaleźć inne kamienne bloki mogące równać się z Puma Punku.

Bloki w kształcie litery „H” są swego rodzaju znakiem rozpoznawalnym dla Puma Punku i prawdopodobnie najlepszym przykładem zapomnianej technologii. Perfekcja tego kamienia jest oszałamiająca. Trudno sobie wyobrazić sposób obróbki, transportu i składowania tych kamiennych bloków i to bez użycia technologii. Co ważniejsze, nawet technologia używana dziś nie byłaby wystarczająco precyzyjna.

Co myślisz o ruinach Puma Punku? Czy starożytni architekci i budowniczowie mieli dostęp do zaawansowanej technologii, która została zapomniana? Czemu ten kawałek historii jest pomijany przez znane uniwersytety i uczelnie? Wyraź swoje zdanie w poście lub w komentarzu pod filmikiem.

Podziel się
Inline
Inline