Chińska mitologia: Chang’e

Chang’e lub Chang-o [嫦娥] to chińska bogini księżyca. W przeciwieństwie do wielu bóstw księżycowych w innych kulturach, które uosabiają księżyca, Chang’e żyje tylko na Księżycu.

W jednej z wersji legend, Chang’e była piękną dziewczyną, która pracowała w pałacu Imperatora Jade w Niebie. Było to miejsce, w którym żyli dobrzy ludzie wraz z wróżkami. Pewnego dnia przypadkowo złamała cenny porcelanowy słoik. Rozgniewany, Imperator Jade wygnał ją do życia na ziemi.

https://youtu.be/eCrfseFMTkk

Chang-e stała się członkiem bogatej rodziny. Gdy miała 18 lat, młody myśliwy o imieniu Houyi pochodzący z innej wioski ujrzał śliczną dziewczynę. Szybko stali się przyjaciółmi. Kilka dni później dziwne zjawisko wystąpiło na niebie. Zamiast jednego Słońca pojawiło się aż dziesięć spalając ziemie. Houyi, który był łucznikiem postanowił uratować Ziemię przed apokalipsą i zestrzelił dziewięć gwiazd stając się tym samym bohaterem po czym królem. Dzięki temu poślubił Chang’e.

Niestety nowy król stał się chciwy i samolubny. Poszukiwał nieśmiertelności chcąc przedłużyć swoje życie i wieczną chwałę. Udało mu się odnaleźć na to sposób i sprowadził do pałacu eliksir nieśmiertelności w kształcie pigułki. Odebrała go Chang’e i kiedy Houyi przyszedł po niego, ona celowo (lub przez pomyłkę jak niektórzy twierdza) połknęła go. To rozgniewało króla i chciał zabić swoją żonę. Chang’e próbując uciekać wyskoczyła przez okno komnaty. Zamiast opaść uniosła się w kierunku Księżyca.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.