Demonologiczna księga Lemegeton cz. 1

Lemegeton zwana również Mniejszym Kluczem Salomona jest to rzadka mistyczna księga, która została spisana przez Króla Salomona i zawiera opisy 72 duchów, aniołów i upadłych aniołów. Zapisany tekst umożliwia ich przywoływanie i zmuszenie do posłuszeństwa.

Według zapisów w Lemengtonie, magia to najwyższa, ostateczna i najbardziej święta wiedza o filozofii natury. Jeśli użyje się odpowiednich środków w odpowiednim czasie to wtedy też uzyska się niesamowite rezultaty. Filozof Orygenes uznaje, że magia nie powinna być odbierana jako niezwykła a przy czym nie należy jej uznawać jako coś złego i zasługującego na pogardę. Oddzielił też magię naturalną od diabolicznej. Również Apoloniusz z Tiany podobno posługiwał się magią naturalną, która pozwoliła mu na dokonywanie wielu cudów.

Za zepsucie magii odpowiedzialni byli ludzie, którzy nie potrafili się nią posługiwać lub ulegali namowom Szatana gubiąc się w odmętach Czarnej Sztuki. Takich ludzi zaczęto nazywać czarnoksiężnikami. Clavicula Salomonis Regis to księga demonologiczna zawierająca imiona, tytuły i urzędy duchów, z którymi Salomon kiedykolwiek rozmawiał. W swoim dziele zawarł pieczęci i charaktery, a także sposoby ich przywoływania.

Księga podzielona jest na pięć części.

 1. Księga Złych Duchów (Geotia)
  Zawiera sposób związania duchów przez Salomona i składania ich do służenia.
 2. Księga Bytów Eterycznych (Theurgia – Geotia)
  Opisane zostały tutaj byty Eteryczne zasiedlające rejony powietrza.
 3. Księga Duchów Godzin i Zodiaku (Ars Paulina)
  Duchy zostały przyporządkowane konkretnym godzinom planetarnym, stopniom, znakom i planetom Zodiaku.
 4. Księga Duchów Czterech Wysokości i 360 Stopni Zodiaku (Ars Almadel)
  Owe duchy można ujrzeć tylko za sprawą daru boskiego widzenia.
 5. Księga oracji i modlitwy (Ars Nova)
  Tutaj Król Salomon zawarł to co wygłaszał przed ołtarzem.
Podziel się

Dodaj komentarz