Egipskie śmigło sprzed tysiąca lat

Niektórzy wierzą, że ten o to odkryty kawałek ewidentnie sugeruje o ogromnej wiedzy posiadanej przez starożytnych Egipcjan z zakresu technologii. Czy rzeczywiście obiekt przypominający śmigło jest dowodem na to, że w starożytnej cywilizacji używano zaawansowanego sprzętu?

https://youtu.be/8WsOjA0_zSA

Książe Sabu był synem faraona Anedjiba – piątego władcy pierwszej dynastii Starożytnego Egiptu i żył w okresie 3100-3000 p.n.e., grobowiec znajdował się w pobliżu osiedla Sakkara. Dysk został określony przez archeologów jako „zaskakujący”, odkrywcą był Walter Brain Emer który odkrył go w 1936 roku w grobowcu Księcia Sabu w Sakkarze. Tajemniczy dysk ma 61 centymetrów średnicy i 10,6 centymetrów wysokości w centralnej części. Został wykonany z najwyższą starannością ze skały osadowej zwanej „łupek ilasty”, którego obróbka według naukowców jest bardzo pracochłonna.

Obiekt przypomina wklęsłe koło z trzema łopatkami, w środku znajduje się otwór. Pierwszą rzecz, która przychodzi na myśl to ze pewnością było to koło. Sam tak pomyślałem. Koło wynaleziono około w IV tysiącleciu przed naszą erą (Mezopotamia) więc jest bardzo możliwie, że w tym czasie dotarło do starożytnego Egiptu. Jest jednak jedno ale. Może nawet nie jedno, a dwa „ale”. Nie chce mi się wierzyć, że w starożytnych czasach ludzie poświęcili by tyle czasu aby wytworzyć koło o niespotykanym designie. Drugą sprawą jest trwałości łupki ilastej, która jest zbyt krucha żeby być wykorzystywana jako koło. Dysk wciąż owiany jest tajemnicą ponieważ naukowcy nie są w stanie umieścić go w określonym miejscu w historii Egiptu i określić jego zastosowania. Został wytworzony z taką doskonałością, która wykracza poza umiejętności ludzi z tamtego okresu. Podobieństwo przedmiotu do śmigła jest głównym tematem debat wśród grona naukowego. Czy jest możliwe, że starożytni Egipcjanie próbowali zrekonstruować to co zobaczyli na własne oczy? Jest to jedna z teorii naukowców i ufologów.

Inżynierowie z Lockheed Missiles & Space Company zaprojektowali w 1970 roku urządzenie bardzo podobne do starożytnego dysku znalezionego w Egipcie. Miało ono na celu oszczędność energii w transporcie kolejowym i służyło do magazynowania energii elektrycznej w pojazdach napędowych. Dziwne jest to, że bardzo przypomina właśnie koło z Egiptu. Egiptolog Cyril Aldred wskazuje, że niezależnie od zastosowania starożytnego dysku, jego konstrukcja odzwierciedla niewątpliwie przedmiot, który był wykonany ze znacznie większego i bardziej zaawansowanego metalowego dysku.

Czy to możliwe, że dysk ten jest w rzeczywistości repliką technologii spoza naszego świata? Co Wy myślicie o tym przedmiocie?
Fot. Jon Bodsworth – The Egypt Archive

Podziel się
Inline
Inline