Elon Musk: Musimy opuścić planetę z jednego ważnego powodu

Elon Musk w wywiadzie stwierdził, że aby gatunek ludzki mógł istnieć i dalej się rozwijać musi jak najszybciej opuścić planetę. Jednym z celów miliardera jest wysłanie ludzi na powierzchnie czerwonej planety w celu utworzenia koloni  na Marsie.

Czytaj dalej lub posłuchaj w wersji audio:

https://youtu.be/6Drxeomrjfw

Wizjoner stojący za takimi projektami jak Tesla Motors i SpaceX, doszedł do wniosku, że nasza rasa ludzka musi opuścić planetę tak szybko jak to możliwe zapobiegając tym samym wyginięciu gatunku. Swoją teorie opiera na rysującej się przyszłości i nieuchronnych cyklach naszej planety.

Tim Urban, redaktor strony Wait But Why opublikował artykuł o tytule „How (and Why) SpaceX Will Colonize Mars”, w którym miał przyjemność porozmawiać z Musk’iem odnośnie celów i planów SpaceX. Wizjoner odkrył trochę tajemnic koncernu w sprawie przyszłości firmy i gatunku ludzkiego. Uznał, że kolonizacja to jedyna bezpieczna opcja w celu zapewnienia przetrwania w przyszłości.

Elon Musk to niewątpliwie kontrowersyjna postać. Jedni go kochają gdy inni nienawidzą. Trzeba przyznać, że cechują go ekstrawaganckie pomysły, które zawsze rozpoczynają długie debaty nad ich słusznością. W kolonizacje Marsa wierzy duża ilość ludzi lecz Musk chce marsjańską kolonizacje przenieść na zupełnie inny poziom. Uważa, że potrzebna jest znacznie większa kolonia, a jak wiadomo wielkość jest względna. Tutaj multimiliarder nie bawi się w dziesiątki czy setki. Mówi prosto, że jego wizja kolonii to milion ludzi.

08447F6000000514-3621373-image-a-2_1464857400171

Nie patrząc na koszty to trzeba przyznać, że jest to słuszna idea ponieważ kolonia będzie mogła szybko i sprawnie się rozwijać zapewniając tym samym duży współczynnik urodzeń. W wywiadzie dla Aeon Magazine Musk tłumaczy, że jeśli będzie się chciało choć odrobinę zbliżyć do uprzemysłowienia i infrastruktury aktualnie obecnej na Ziemi to będzie ona wymagała olbrzymiej siły roboczej na czerwonej planecie.

„Trzeba by odtworzyć całą bazę przemysłową na Marsie. Wydobycie i obróbka wszystkich materiałów to znacznie większe wyzwanie niż to na Ziemi. Tam nie ma żadnych drzew wiec nie ma tlenu czy azotu. Nie znajdziesz również ropy.”

Nasza planeta od zarania dziejów jest bombardowana przez skały pochodzenia kosmicznego. Każdego roku słyszymy o przypadkach gdy ogromne meteory przelecą w pobliżu Ziemi po czym od razu można się dowiedzieć co by było gdyby taka skała uderzyła w naszą kosmiczną ojczyznę. Nie trzeba także przypominać o meteorycie, który podobno 65 milionów lat temu doprowadził do wyginięcia dinozaurów i zapoczątkował zmiany klimatyczne. Nie tak dawno, w 2013 w Czelabińsku meteor wszedł w atmosferę ziemską z 60-krotną prędkością dźwięku. Naukowcy odkryli, że przed kontaktem z atmosferą skała mogła mieć 20 metrów średnicy i ważyć 13 000 ton. Mimo, że nie jest to duża skała to była wystarczająco potęzna aby zranić tysiące ludzi i doprowadzić do zniszczenia 15 000 budynków w regionie. Wyobraźcie więc sobie co by się stało gdyby w naszą planetę uderzył obiekt o średnicy np. 200 metrów. Aby przedłużyć nasz gatunek to musimy udać się do gwiazd. Jednak zamiast uciekać z Układu Słonecznego warto sprawdzić planety znajdujące się w pobliżu naszej Ziemi.

W 2013 w wywiadzie dla Wall Street Journal’s D: All Things Digital Conference Musk powiedział: Albo skolonizujemy inne planety albo ryzykujemy wymarciem. Cykl wymarcia (planety) jest nieunikniony dlatego też musimy poprawić naszą technologię kosmiczną i póki możemy wysłać ludzi na Marsa w celu założenia koloni. (…) Mars to ciężka planeta, ale możemy tego dokonać. Nawet jeśli nie to musimy spróbować ponieważ nie mamy póki co innego wyboru. Jestem świadomy, że są małe szanse ale jeśli będziemy utrzymywać progres technologii z roku na rok to wkrótce nam się uda”.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.