Gwiazda Tabby staje się coraz bardziej tajemnicza

Historia związana z megalityczną strukturą otaczającą KIC 8462852 zwaną również gwiazda Tabby nabiera coraz więcej tajemniczości. Naukowcy zauważyli, że gwiazda migocze w niezwykle dziwny i inny sposób niż do tej pory.

https://youtu.be/2cSCcqk0dVA

Trudno się nie zgodzić, że jedną z najbardziej niezwykłych dotychczas odkrytych gwiazd w naszej galaktyce jest KIC 8462852, która zaraz jest głównym tematem debat w ostatnich miesiącach.

Powód? Ostatnimi czasy gwiazda w przedziwny sposób przechodzi wahania w jasności, które wiele osób uważa za istnienie ogromnej obcej struktury otaczającej gwiazdę Tabby. Taka budowla nazywana jest Sferą Dysona. Strefa Dysona to hipotetyczna megastruktura opisana po raz pierwszy w 1959 roku przez amerykańskiego fizyka i futurologa Freemana Dysona w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Science”, w artykule zatytułowanym „Search for Artificial Stellar Sources of Infra-Red Radiation”. Zgodnie z założeniami autora odpowiednio zaawansowana cywilizacja (raczej od drugiego stopnia rozwoju w skali Kardaszewa) byłaby zdolna do wybudowania ogromnej konstrukcji, która całkowicie otaczałaby gwiazdę, umożliwiając wykorzystanie prawie całej energii wypromieniowywanej przez gwiazdę na użytek cywilizacji.

Ostatnie sześć miesięcy badań nad gwiazdą dostarczyły dziwnych dowód jednak najnowsze badania dowodzą, że jasność gwiazdy drastycznie się zmniejszyła w bardzo krótkim okresie czasu co mogłoby wskazywać na interakcje struktury z gwiazdą. 

W najnowszych badaniach opublikowanych w arXiv, które nie zostały jeszcze zrecenzowane, Ben Montet z Caltech wraz z współpracownikiem Joshua Simon’em z Instytutu Carnegie mierzyli przez cztery lata jasność pochodzącą z KIC 8462852. Do badań używali kosmicznego teleskopu Keplera.

Gwiazda w pierwszych latach zmniejszała swoją jasność o 0,34 procent rocznie.  Nagle stało się coś nieoczekiwanego. Poziom światła drastycznie spadł o 2,5 procent w przeciągu raptem 200 dni po czym powoli powracało do swojej początkowej utraty światła. [1]

dyson_sphere_by_capnhack-1024x768

Co ciekawe, w celu próby wyjaśnienia tej anomalii, astronomowie przyjrzeli się pięciuset innym  pobliskim gwiazdom szukając podobnych wzorów zachowania. Jednak nic podobnego nie udało się znaleźć.

– Część, która naprawdę mnie zaskoczyła była niesamowicie nagła i nieszablonowa, spędziliśmy dużo czasu próbując przekonać siebie, że nie jest to prawdziwe. Nie byliśmy jednak w stanie. – powiedział Montet dla portalu Gizmodo. [2]

– Te wyniki wprowadzają zupełnie nieoczekiwany element do naszej układanki – skomentowała Tabetha Boyajian, jeden z odkrywców gwiazdy dla Popular Science [3]

1 http://arxiv.org/pdf/1509.03622v1.pdf

2 http://gizmodo.com/the-so-called-alien-megastructure-just-got-even-more-my-1784883811

3 http://www.popsci.com/something-made-alien-megastructure-star-dim-rapidly-over-course-4-years#page-2

Napisz do mnie: kontakt@wisdomwanderer.pl
★ Strona: http://wisdomwanderer.pl
★ Patronite: https://patronite.pl/wisdomwanderer
★ Ankieta: https://goo.gl/forms/ZKp4pgYDzKOyRMEp2
★ Facebook: http://facebook.com/wisdomwanderer
★ Twitter: https://twitter.com/wisdom_wanderer
★ Tumblr: https://wisdomwanderer.tumblr.com
★ Google+: https://goo.gl/cZG7Vz
★ Instagram: http://instagram.com/wisdom_wanderer
★ Pinterest: https://pinterest.com/wisdom_wanderer/
★ Sarahah: https://wisdomwanderer.Sarahah.com

Podziel się
Inline
Inline