Gwiazda z rzekomą „obcą osłoną” staje się coraz bardziej tajemnicza

Tajemnicze migotanie gwiazdy KIC 8462852 rozpalają wyobraźnie naukowców z całego świata. Nowo opublikowane badania ujawniają więcej informacji na temat ewentualnej „obcej megastruktury”, która rzekomo znajduje się w okół gwiazdy. Oficjalnie jest to najbardziej tajemnicza gwiazda jaką kiedykolwiek odkryto.

Miesiące po odkryciu KIC 8462852 naukowcy poświęcili niezliczone ilości godzin starając się rozwikłać tajemniczą „megastrukturę” wpływającą na migotanie (lub ściemnianie) gwiazdy. Rozmowy prowadziły do spekulacji czy nie jest to dziełem kosmitów.

Jednak najnowsze badania odchodzą od przypuszczeni, że jest to twór obcej cywilizacji. Gwiazda ​​KIC 8462852 jest jedną z gwiazd w konstelacji Łabędzia i posiada 1,4 masę naszej gwiazdy przy wielkości 1,7 razy większej od Słońca. Oddalona jest około 1 480 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Niezwykła gwiazda została odkryta przez Tabetha Boyajian’a i wraz z współpracownikami opublikowali na serwerze raport o odkryciu „planety myśliwych” dołączając informacje o bardzo dziwnych wahaniach światła z gwiazdy typu F. KIC 8462852 badana była przez 100 dni i w czasie tych dni pojawiły się bardzo duże zmiany natężenia światła co miało świadczyć o bardzo dużej liczbie obiektów, które blokowały dopływ światła z gwiazdy.

Czytaj dalej lub posłuchaj w wersji audio:

https://youtu.be/Of7a5vi3Qf4

Media gwałtownie zainteresowały się tajemniczą gwiazdą zaraz po tym gdy astronomowie z Pennsylvania State University opublikowały badania stwierdzające, że „dziwna krzywa światła” jest związana jest z „ogromną konstrukcją” zbudowaną przez rój obcych.

Naukowcy z Instytutu SETI postanowili skierować Allen Telescope Array na KIC 8462852 w celu wykrycia ewentualnych sygnałów radiowych, które owy twór mógłby wytwarzać. Ostatnie raporty przedstawione kilka miesięcy temu nie zawierały żadnych dowodów mogących pochodzić ze sztucznej konstrukcji.

To jednak nie postawiło ostatecznie kropki. Tajemniczość gwiazdy ponownie stałą sie obiektem debat gdy astronom z Louisiana State University opublikował styczniowe badania. Stwierdził, że gwiazda Tabby (nazwana od odkrywcy) była przyciemniona o 20 procent w ciągu 100 lat. Według jego badań takie zachowanie nie mogło być wynikiem naturalnym i potwierdził hipotezę, że gwiazdę otacza konstrukcja zbudowana przez zaawansowaną rasę, która pochłania energię z gwiazdy. Co ciekawe badania zostały zaakceptowane i opublikowane w czasopiśmie Astrophysical Journal. Vanderbilt University miało inne zdanie na temat owych migotań. Według ich badań wszelkie zmiany jasności spowodowane były zmianami w instrumentach (czyt. teleskopami), a nie zmianami jasności gwiazdy.

Co to oznacza dla owej tajemniczości gwiazdy? Czy nie ma obcych w tym układzie? Prawdopodobnie nie! Mimo to, spadki jasności gwiazdy są prawdziwe. Coś musi się znajdować na naszej drodze do tej gwiazdy, a my nadal nie mamy pojęcia, co to jest. – Michael Hippke

Wahania światła gwiazdy KIC 8462852 są niewątpliwe prawdziwe. Póki co najlepszym wyjaśnieniem są tysiące kawałki ogromnej komety, która rozpadła się w dawnych czasach. Jest to tylko jedna z hipotez i leży na tej samej półce co idea megastruktury należącej do obcych. Czas i kolejne badania przyniosą nam odpowiedź kto ostatecznie miał rację.

Jakie jest Wasze zdanie na temat gwiazdy KIC 8462852? Skąd wynikają te migotania światła?

Podziel się
Inline
Inline