Ile warty jest Twój smartfon?

Smartfon. Urządzenie, które zawładnęło naszym życiem. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia, towarzyszy nam wszędzie zaczynając od toalety, przez spotkania ze znajomymi kończąc na sprawach łóżkowych. Rozstanie się z nim na kilka minut powoduje nerwicę i lęki. Dobra trochę przesadzam ale spróbujcie go odstawić na dwie godziny bez chęci spojrzenia na aktualności, facebooka czy instagrama. Trudne czyż nie?

Nie będę jednak poruszał spraw uzależnienia od telefonu. Może w moim kolejnym artykule się tym zajmę. Teraz chciałbym Wam spróbować pokazać „prawdziwą cenę” tej zabaweczki. Nie mówię tutaj o gotówce, którą dajcie sprzedawcy aby nabyć nowe urządzenie. Mam na myśli koszt jaki jest potrzebny do wytworzenia smartfona. Jesteście gotowi na podróż w głąb swojego telefonu? Ruszajmy!

Świat nowych telefonów.

Żyjemy w czasach gdzie producenci zalewają nas coraz to nowymi modelami smartfonów. Ledwo co kupiłeś iPhone 6? Nie przejmuj się zaraz wyjdzie siódemka. Ciągłe napędzanie rynku i ciągła pogoń za nowymi technologiami zniewalają ludzi. Producencie zapewniają nas, że każdy nowy model uczyni nas szczęśliwszymi, lepszymi i doskonalszymi. Jest to oczywiście błędne koło. Aktualne modele telefonów są niesamowicie drogie. Dobra jest to rzecz względna lecz szary Kowalski nie pójdzie sobie do sklepu i nie wyda lekką ręką 3000 złotych. Wiecie tak w ogóle ile kosztuję smartfon bez opłat marketingowych? Za iPhone’a 5s zapłacilibyśmy około 1400 złotych natomiast za Samsung Galaxy S5 1300 złotych. Teraz więc drugie pytanie: ile firmy wydają na wyprodukowanie smartfona? Odpowiedź daje do myślenia. Wydają średnio 2, 38 euro czyli niecałe 10 złotych.

Fabryka szczęścia.

Ktoś musi wytwarzać te produkty. Wiele osób powie, że na pewno roboty! Nie, niestety nie. Roboty są za drogie w utrzymaniu. Składaniem telefonów zajmują się ludzie a gdzie jest najniższa płaca i najwięcej rąk do pracy. Oczywiście, że w krajach azjatyckich. Co ciekawe firma zajmująca się produkcją ekranów do smartfonów w swojej ulotce gwarantuje świetne warunki pracy, godziwe wynagrodzenie (około 400 euro) i zakwaterowanie w dobrze wyposażonych mieszkaniach. Prawda okazuje się zupełnie odwrotna. Firm LCE mieści się w Nanchang w Chinach, nazywana jest też fabryką szczęścia. We wnętrzu na ścianach przyczepione są „przeprosiny pracowników”, którzy przyczynili się do uszkodzenia sprzętu. Pracownicy ubrani są w fartuchy przez, które widać tylko oczy natomiast na plecach każdy z nich ma numer. Tak jak bydło.

Jak natomiast wygląda praca? Tempo jest ogromne i nieludzkie. Dla przykładu pracownik sprawdzający ekrany (czy posiadają rysy) musi sprawdzić 6000 ekranów w jednym dniu co daje nam 10 ekranów na minute. Jego wynagrodzenie wynosi 70 centów za godzinę gdy całkowity czas pracy to 10 godzin. To jest to właśnie godziwe wynagrodzenie. Przejdźmy teraz do wspomnianego zakwaterowania. Pracownik otrzymuje mieszkanie o powierzchni 20 m2… dla ośmiu osób.

W Chinach dzieci poniżej 16 roku życia mają zakaz pracowania. Podwykonawców telefonów to jednak nie interesuje. W powyższej fabryce często można było spotkać 15 latki a nawet i 12 latki. Dzieci stanowią połowę pracowników fabryki. Zarząd broni się przed tymi zarzutami mówiąc, że każdy pracownik spełnia wymagany wiek. Zostawmy wyświetlacze i zajmijmy się innym kompozytem.

Tantal staje się prawdą.

Tantal to jeden z pierwiastków, który jest wykorzystywany do budowy kondensatorów elektrolitycznych. Są to elementy odpowiadające za zabezpieczanie danych podczas wyładowanej baterii. Tantal występuje w surowej postaci jako Coltan. Wydobywa się go w Rubaya w Demokratycznej Republice Konga. Możecie zapomnieć o dobrze zaopatrzonych kopalniach, bezpiecznych i z windami. W samym mieście nie ma prądu, dróg, wody pitnej i w dodatku brakuje żywności co jest tym bardziej absurdalne, że obok znajduje się „żyła złota”. Niestety nie dla ludzi pracujących lecz dla ogromnych korporacji. Wracając do kopalni, jest to dziura w ziemi niewiele większa od człowieka. Pracuje w niej 3000 ludzi przez całą dobę. Schodzą 30 metrów w ciemnych tunelach gdzie ledwo co da się poruszać a temperatura dochodzi do 43 stopni Celsjusza. W 2013 wydobyto 370 000 ton Coltanu. Worek, który waży 40 kg warty jest około 600 euro natomiast na międzynarodowym rynku może osiągnąć nawet i 3500 euro.

Majątek nie zapewnia warunków dla górników. Praca jest bardzo ciężka i jeszcze gorzej płatna. Jak komentują ją górnicy „jest to jedyny sposób na to aby przetrwać”. Podczas pracy dochodzi do licznych wypadków kończących się często śmiercią. Szacuje się, każdego miesiąca ginie pięć osób natomiast 50 zostaje rannych.. Kopalnia staje się cmentarzem ponieważ ciała nie wydobywa się na powierzchnie. Zostają w dziurach podczas gdy robotnicy dalej wydobywają Tantal. Górnicy przebywają w tych ciemnościach przez 12 godzin. Ich stawka wynosi pięć i pół euro na dzień. Mityczny Tantal staje się prawdą. Każdy kto czytał Mitologie Grecką kojarzyć może Tantala, który biesiadował wraz z Bogami i wykradał święty nektar. Dodatkowo chcąc udowodnić ślepotę Bogów podał na uczcie ciało swego syna Pelopsa. Został strącony do Tartaru gdzie cierpiąc głód nie mógł dosięgnąć gałęzi ,na której rosły owoce natomiast gdy chciał się napić nie mógł to dosięgnąć wody. Robotnicy przeżywają podobne męki Tantala.

Magnesy przyciągają… nieszczęście.

W Twoim telefonie znajduje się około tuzin magnesów, które wytwarzają pole magnetyczne i wpływają na prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Najlepszym pierwiastkiem do wytworzenia magnesu jest neodym. 97% światowej produkcji magnesów powstaje w niedaleko miasta Baotou w Mangolii. Przy produkcji dochodzi do ogromnych zanieczyszczeń, które oddziaływają na pobliskie wsie i miasta. Z tony neodymu powstaje tona odpadów. Każdego roku 60 000 ton radioaktywnych odpadów wylewa się do pobliskiego jeziora. Nie trzeba mówić o skutkach tych zabiegów. Mała rolnicza wioska zamieszkana była przez 4000 ludzi, była bo teraz żyje w niej co najwyżej 40 osób. Wieś została przejęta przez BAOGANG GROUP – firmę dostarczającą magnesy do większości producentów telefonów. Ludzie wydobywają wodę ze studni leżącej 300 metrów od radioaktywnego jeziora. Co znaleziono w wodzie, którą piją dzieci po przyjściu ze szkoły? Arszenik, lit, mangan, uran, chlor i wysokie stężenie sodu. Sami możecie sobie odpowiedzieć czym skutkuje picie takiej wody. BOUTOU nazywane jest „miastem raka”. Ludzie umierają przed czterdziestką „otrzymując” od firmy raka skóry, jelit i pęcherza. Na 800 chorych osób dostępne jest tylko 200 łóżek, władza natomiast nie pozwala aby świat dowiedział się o sytuacji panującej w Baotou. Jak natomiast reagują firmy, które na pewno wiedzą o panującej sytuacji? Dosłownie umywają ręce bo każda odpowiedź producenta telefonów jest prawie identyczna i w stylu: „firma [BAOGANG GROUP] nie jest naszym dostawcą ale pierwiastek neodym może znajdować się w naszych telefonach”. Na koniec dodam, że w mieście nie przeprowadzono ani jednego badania epidemiologicznego.

Życie toczy się dalej lecz… co dalej?

To tylko trzy części, z których zbudowany jest nasz telefon. Tylko trzy lecz jakim kosztem i cierpieniem są obkupione. Co bardziej absurdalne producenci telefonów promują spokojny, szczęśliwy tryb życia, wiele razy wskazują, że ich telefony są produkowane z poszanowaniem praw człowieka i każdy kto pracuję jest szczęśliwy. Propagandową papkę można by jeść bez końca. Czy firmy nie zdają sobie sprawy co dzieje się u podwykonawców? Oczywiście, że wiedzą lecz odwracają głowę. Planowane kontrole u podwykonawców są wcześniej ostrzegane. Lepsze warunki pracy skutkowałyby większymi kosztami telefonu, a na to jak widać firmy nie mogą sobie pozwolić. Gdy na konferencji pada ciężkie pytanie po prostu w piękny sposób wymykają się z kleszczy. Tak było z Bill’em Gates’em, którego podczas jednej z konferencji jego fundacji „Solidays” zapytano o „śmierci górników w Rubayi”. Pytanie było następujące: „Panie Gates (…) w tej kopalni pracują dzieci i ginie średnio 5 osób miesięcznie. Panie Gates jak to się ma do Pana przekonań lub etyki Microsoft. Dlaczego firma taka jak pańska nie potrafi temu zapobiec?„. Bill’a Gates’a nie trzeba przedstawiać. Miliarder i założyciel Microsoftu (w ostatnim czasie Microsoft zakupił firmę Nokia). Gates znany jest też filantropem i wraz ze swoją fundacją pomaga w krajach trzeciego świata. Mimo iż przekazał swoją firmie dalej to wciąż posiada ogromne akcje i jest członkiem zarządu. Jak Pan Gates odpowiedział na to pytanie? Najpierw pałeczkę przejęła osoba z fundacji, która próbowała uciszyć zadającego pytanie wskazując, że jest to konferencja fundacji a nie Microsoftu. Po chwili jednak padła odpowiedź od biznesmena „nie jestem już pracownikiem Microsoftu więc nie mogę nic powiedzieć”. Zaleciało hipokryzją.

Część z Was na pewno powie, że tak już nasz świat jest zbudowany. Inni jednak zapytają się czy można coś z tym zrobić gdy tacy giganci rządzą światem. Można zawsze, trzeba tylko próbować. Wszystko zależy od nas i wszystko leży w naszych rękach. Jeśli my czegoś nie zrobimy to korporacje będą dalej zbijały ogromne pieniądze a otumanieni ludzie dalej będą łapczywie oczekiwali kolejnych modeli smartfonów. Smartfonów, które tak naprawdę ani nie polepszą naszego życia ani nie wpłyną na jego jakość. Po prostu uśmierzą nasz głód… na chwilę. Na koniec wspomnę o skandalu, który wybuchł w latach 90 w fabryce Nike i wpłynął na spadek sprzedaży co skutkowało polepszeniem choć trochę warunków. „W latach 90. wybuchł skandal związany z ujawnieniem warunków pracy w fabrykach lokalnych podwykonawców pracujących na zlecenia firmy Nike. M.in. w fabrykach szyjących buty Nike w Indonezji łamano prawa pracownicze dotyczące warunków pracy, BHP i wynagrodzeń. Reputacji firmy zaszkodziło również to, że w niektórych fabrykach do produkcji jej sprzętu sportowego zatrudniano dzieci. W połowie lat 90. świat obiegły fotografie, na których mały, dziesięcioletni chłopiec z Pakistanu siedzi w brudnym pokoju i zszywa piłki Nike. Reperkusją tych wydarzeń była spadająca sprzedaż produktów Nike. Dziś połowa największych producentów obuwia sportowego (włączając w to Nike) ma specjalne kodeksy postępowania z pracownikami zatrudnionymi w najuboższych krajach świata. Nie wszystkie jednak poddają się niezależnym kontrolom.” Źródło: Wikipedia.

Podziel się

64 thoughts on “Ile warty jest Twój smartfon?

 1. I simply want to tell you that I am just newbie to blogs and actually loved you’re web blog. Likely I’m going to bookmark your blog . You really have wonderful articles. Appreciate it for sharing with us your website page.

 2. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch!

 3. Please let me know if you’re looking for a writer for your weblog. You have some really good posts and I believe I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thank you!

 4. Great post. I used to be checking continuously this blog and I am inspired! Very helpful information specifically the final part 🙂 I deal with such information a lot. I was seeking this particular info for a very lengthy time. Thanks and best of luck.

 5. Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a perfect web-site.

 6. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info much. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

 7. I have realized that online diploma is getting common because obtaining your college degree online has become a popular selection for many people. A large number of people have not necessarily had a possible opportunity to attend a regular college or university nonetheless seek the raised earning potential and a better job that a Bachelor Degree offers. Still people might have a college degree in one field but would wish to pursue one thing they now possess an interest in.

 8. Thank you, I have recently been looking for information about this topic for a long time and yours is the greatest I’ve found out till now. But, what about the conclusion? Are you positive in regards to the source?

 9. Youre so cool! I dont suppose Ive learn something like this before. So nice to find any person with some unique thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is something that’s wanted on the web, someone with a bit originality. useful job for bringing something new to the internet!

 10. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!

 11. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a applicable deal. I have been tiny bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear concept

 12. I’ve observed that in the world the present day, video games are definitely the latest rage with kids of all ages. Many times it may be difficult to drag young kids away from the games. If you want the very best of both worlds, there are numerous educational video games for kids. Thanks for your post.

 13. Whats Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & aid different customers like its helped me. Great job.

 14. Thanks for your article. I also think that laptop computers are becoming more and more popular lately, and now are often the only form of computer employed in a household. Simply because at the same time they are becoming more and more affordable, their computing power is growing to the point where they may be as highly effective as personal computers out of just a few in years past.

 15. Hello, Neat post. There’s a problem with your website in internet explorer, may check this… IE still is the market chief and a good portion of folks will leave out your great writing due to this problem.

 16. Thank you, I have just been searching for info about this topic for ages and yours is the greatest I’ve found out till now. But, what about the bottom line? Are you sure in regards to the supply?

 17. Thanks a bunch for sharing this with all folks you actually recognize what you’re talking about! Bookmarked. Please additionally discuss with my web site =). We can have a hyperlink change agreement between us!

 18. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any support is very much appreciated.

 19. An interesting discussion is worth comment. I think that it is best to write extra on this subject, it won’t be a taboo subject however generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 20. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 21. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I’ll learn lots of new stuff right here! Best of luck for the next!

 22. With almost everything which seems to be building throughout this particular subject matter, your opinions tend to be fairly refreshing. On the other hand, I am sorry, but I can not subscribe to your entire idea, all be it exciting none the less. It seems to us that your commentary are generally not totally rationalized and in simple fact you are generally yourself not even completely confident of your assertion. In any event I did enjoy reading it.

 23. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!

 24. Howdy! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 25. Very great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really loved surfing around your weblog posts. In any case I’ll be subscribing in your feed and I’m hoping you write again soon!

 26. Wow that was unusual. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say excellent blog!

 27. I have realized some considerations through your blog post post. One other point I would like to mention is that there are several games on the market designed in particular for preschool age kids. They consist of pattern acknowledgement, colors, family pets, and forms. These commonly focus on familiarization as an alternative to memorization. This keeps children engaged without having a sensation like they are learning. Thanks

 28. My spouse and i were really excited that Ervin could do his analysis using the precious recommendations he was given through the web pages. It is now and again perplexing just to continually be handing out thoughts that many others have been selling. Therefore we fully grasp we have you to appreciate for that. The entire illustrations you made, the simple blog navigation, the friendships you make it easier to engender – it’s many exceptional, and it is assisting our son in addition to us reckon that the concept is satisfying, which is certainly especially mandatory. Thank you for the whole thing!

 29. An fascinating discussion is price comment. I think that you should write more on this topic, it won’t be a taboo topic but typically people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 30. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!

 31. You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 32. Thanks for giving your ideas listed here. The other element is that if a problem occurs with a computer motherboard, persons should not take the risk associated with repairing this themselves for if it is not done right it can lead to irreparable damage to the entire laptop. It is usually safe just to approach your dealer of any laptop with the repair of motherboard. They have technicians that have an expertise in dealing with pc motherboard challenges and can have the right prognosis and execute repairs.

 33. Just wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is just cool and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 34. I have observed that online education is getting well-known because getting your college degree online has developed into a popular choice for many people. Numerous people have certainly not had an opportunity to attend a conventional college or university but seek the elevated earning possibilities and career advancement that a Bachelors Degree offers. Still other people might have a diploma in one discipline but would choose to pursue another thing they now possess an interest in.

 35. I have discovered that rates for internet degree experts tend to be a fantastic value. Like a full College Degree in Communication with the University of Phoenix Online consists of Sixty credits from $515/credit or $30,900. Also American Intercontinental University Online gives a Bachelors of Business Administration with a whole course requirement of 180 units and a tariff of $30,560. Online studying has made having your certification been so detailed more than before because you might earn the degree in the comfort of your dwelling place and when you finish from work. Thanks for all tips I have certainly learned through the site.

 36. Hey would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price? Thanks, I appreciate it!

 37. hello!,I like your writing so a lot! share we communicate extra about your article on AOL? I require an expert on this area to resolve my problem. Maybe that is you! Looking ahead to look you.

 38. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 39. certainly like your web site but you need to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless I’ll surely come back again.

 40. Thank you for every other informative site. Where else may I get that kind of info written in such an ideal method? I’ve a project that I am simply now running on, and I’ve been at the look out for such info.

 41. Good post. I be taught something more challenging on completely different blogs everyday. It would all the time be stimulating to read content material from other writers and observe a bit of one thing from their store. I’d favor to make use of some with the content material on my blog whether or not you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink in your internet blog. Thanks for sharing.

 42. I am only writing to let you know what a notable experience my friend’s girl undergone reading the blog. She came to find a lot of issues, including what it’s like to have an awesome helping spirit to make folks without problems know just exactly certain extremely tough topics. You really exceeded her expectations. Thank you for distributing the powerful, safe, explanatory not to mention unique tips on the topic to Janet.

 43. I have learned several important things as a result of your post. I’d personally also like to say that there might be situation that you will get a loan and never need a co-signer such as a Federal government Student Aid Loan. However, if you are getting credit through a conventional finance company then you need to be willing to have a cosigner ready to help you. The lenders can base their very own decision on the few issues but the most important will be your credit standing. There are some loan companies that will additionally look at your job history and choose based on this but in most cases it will be based on on your scores.

 44. Admiring the time and energy you put into your website and in depth information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Great read! I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 45. I enjoy you because of all your efforts on this website. My daughter delights in managing investigations and it is obvious why. Almost all hear all regarding the powerful ways you give great techniques through the web blog and therefore inspire participation from website visitors about this content so our daughter is actually learning a lot. Take advantage of the rest of the year. Your performing a brilliant job.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Inline
Inline