Inne spojrzenie na Elżbietę Batory

Elżbieta Batory jest jedną z najbardziej znanych seryjnych zabójców w historii świata. Była członkinią najbogatszego i najpotężniejszego rodu szlacheckiego Siedmiogrodu, a jej więzy pokrewieństwa łączyły się nawet z przyszłym królem Polski Stefanem Batorym. Czytaj dalej i poznaj inne ciekawostki z życia Elżbiety Batory.

https://youtu.be/sjEWsz5ldkE

Báthory Erzsébet bo tak jej imię brzmiało po węgiersku, była nie tylko próżną suką która zabiła ponad 650 osób. Trzeba przyznać, że była bardzo wykształcona, mówiła płynnie i pisała trzema językami: węgierskim, łaciną i niemieckim. Warto wspomnieć, że w tych czasach gdy kobiecie udawało się posługiwać chociaż jednym językiem graniczyło to z cudem. Jednym z głównych powód „zniszczenia psychicznego” Elżbiety były odwiedziny przez jej biseksualną ciotkę Klarę Batory i wydawane przez nią orgię, na których prawdopodobnie poznała Dorotheę Szantes, przyszłą pomocniczkę w torturach. Elżbieta Batory trzymała całą okolice w takim strachu, że sądy bały cokolwiek zrobić gdy młode dziewczyny zaczęły znikać, a martwe ciała znajdowano. Rządziła krajem, jej rodzina była bogatsza niż Lordowie nim rządzący.

Krwawa Hrabina wraz ze swoimi „wspólnikami” (były to osoby bardzo zaufane i w przeciwieństwie do niej straceni bez żadnej litości kiedy prawda wyszła jaw) zabierali dzieci z wiosek, których rodzice mając nadzieje na lepsze życie dla swych pociech oddawali z wielką chęcią, wiedząc z góry że więcej ich nie zobaczą. Nie tylko były wieszane, były wkładane do „żelaznych dziewic” i klatek gdzie torturowano je na przeróżne sposoby przy wykorzystaniu całej masy narzędzi. W krwi ze swych ofiar Elżbieta urządzała kąpiele, które podobno miały na celu przywrócenie jej młodej cery i sił. Technicznie była to prawda jednak opowieść o uderzeniu służącej i znikające zmarszczki jej twarzy jest zbyt przesadzone. Miało to na celu dodanie większego wampiryzmu do jej historii aby wzbudzić większy strach wśród społeczeństwa. Jak przeczytałem na pewnej stronie od osoby, która badała jej cały życiorys, Elżbieta brała takie kąpiele nie po to by zyskać młodość lecz aby cieszyć się końcem życia (pytanie czyjego). Prawdopodobnie była świadoma, że jej „krwawa przygoda” wkrótce dobiegnie końca i zostanie skazana lub postawiona przed sądem. Elżbieta uważana była za najpiękniejszą kobietę na Węgrzech do końca życia.

Zapewne Elżbieta jeszcze przez wiele lat uprawiałaby swoje chore zwyczaje. Jak już mówiłem ze względu na jej status społeczny nie można było postawić jej przed sądem ani po prostu zamordować. Hrabina zabiła jednak młodą dziewczynę pochodzącą ze szlacheckiej rodziny. W tamtych czasach zabicie szlachcica miało inną wagę niż zabicie wieśniaka lub zwykłego mieszczanina. Co ciekawsze mimo jej wielkich zbrodni wciąż nie można było jej stracić tak jak jej wspólników. Zamiast tego zamurowano ją w domu, zostawiając jedynie otwór do podawania jedzenia. Była to jedyna kara jaką otrzymała do końca swych dni.

Elżbieta Batory miała trójkę dzieci, które bez względu na popełnione przez matkę morderstwa uważały ją za cudowną i kochającą matkę. Należy się zastanowić czy tak było naprawdę czy mogło to wynikać ze strachu przed nią. Dziwny punkt spojrzenia na „krwawą hrabinę”, która okazuje się wspaniałą matką. Znalazłem też informację, że jeden z jej potomków chcąc naprawić grzechy swojego przodka, oddawał krew tak często jak to było tylko możliwe.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Inline
Inline