Kepler-62F – idealna planeta na kolonizacje?

Czy na planecie Kepler-62F jest życie? Według naukowców, ta skalista planeta posiada ogromne oceany i najlepiej nadaje się do kolonizacji. Nowa planeta Kepler mogłaby utrzymać życie – „ciepła atmosfera i powierzchnia wody w stanie ciekłym”.

https://youtu.be/DiEVoiHhspc

Grupa poszukiwaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryła, że na planecie Kepler-62F oddalonym od Ziemi o 1200 lat świetlnych mogą znajdywać się oceany z wodą i prawdopodobnie jest to najodpowiedniejsza planeta do przyszłego skolonizowania. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Astrobiology„. Kepler-62F położony jest w gwiazdozbiorze Lutni i według obliczeń jest 40 razy większy niż nasza ojczysta planeta.

W 2013 roku, Kosmiczny Teleskop Keplera należący do NASA, odkrył planetarny system razem zawierający w sobie właśnie planetę Kepler-62F. Jest ona oddalona od pięciu planet które orbitują wokół mniejszej i chłodniejszej gwiazdy przypominającej nasze Słońce. Jednakże, ta misja nie była w stanie dostarczyć informacji na temat kształtu orbity i składu atmosfery Kepler-62F.

kepler_62

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego rozpoczęli badania i tworzyli różne scenariusze dotyczące atmosfery planet i ich orbit. Najważniejszym pytaniem było: czy ten układ nadaje się do przyszłego zamieszkania. Koniec końców, badacze stwierdzili, że jest to bardzo prawdopodobne i warunki atmosferyczne umożliwiają pojawienie się wody na powierzchni planety.

Okazało się, że istnieje wiele atmosferycznych możliwości, które pozwalają na pojawienie się wody w stanie ciekłym dzięki wystarczającemu ciepłu. To sprawia, że planeta jest mocnym kandydatem do zamieszkania. – Aomawa Shields, Uniwersytet Kalifornijski. [1]

Badania były porównywane z tymi występującymi na Ziemi. Dla przykładu na naszej planecie dwutlenek węgla stanowi około 0,04% w naszej atmosferze. Kepler-62F znajduje się znacznie dalej od gwiazdy niż Ziemia od Słońca, co za tym idzie naukowcy doszli do wniosku że musi być znacznie więcej dwutlenku węglu w atmosferze aby na planecie było wystarczająco ciepło do istnienia ciekłej wody.

Przeprowadzono także kilka symulacji komputerowych planety Kepler-62F, które zawierały takie dane jak:

  • Atmosfera, zaczynająca się od gęstości występującej na Ziemi kończąc na dwunastokrotnej większej gęstości;
  • Różne stężenia dwutlenku węgla w atmosferze. Taka sama jak na Ziemi i zwiększona o 2500 razy;
  • Konfiguracje dotyczące orbity.

Wszelkie te symulacje potwierdziły, że Kepler-62F idealnie nadaje się do kolonizacji w przyszłych latach. Jednak by nie było wszystko tak pięknie, naukowcy zwrócili uwagę aby planeta nadawała się do życia przez cały rok musiałaby mieć atmosferę od trzech do pięciu razy bardziej gęstą niż na Ziemi i składać się tylko z dwutlenku węgla czyli mieć go 2500 razy więcej.

Kepler-62F nie jest jedynym kandydatem znajdującym się w zainteresowaniu naukowców. Istnieje około 2300 dotychczas odkrytych egzoplanet bardzo przypominających Kepler-62F. Jednakże tylko niektóre z nich ulokowane są w „strefach mieszkalnych” czyli w odpowiedniej odległości od swojej macierzystej gwiazdy i posiadające na powierzchni wodę w stanie ciekłym.

Fot. Artystyczna wizja Kepler-62F. NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle

Przypisy:
[1] http://newsroom.ucla.edu/releases/planet-1-200-light-years-away-good-prospect-for-habitable-world

Podziel się
Inline
Inline