Księżyc kradnie tlen od Ziemi

Każdej nocy Księżyc otacza nas swoim blaskiem, możemy zobaczyć jego piękność i mistyczność. Nikomu jednak nigdy nie przyszła myśl, że nasz wierny towarzysz może kraść tlen z Ziemi.

Księżyc jest z pewnością jednym z najbardziej tajemniczych ciał niebieskich w naszym układzie słonecznym. W rzeczywistości, Robin Brett, naukowiec z NASA stwierdził: „Wydaje się, łatwiej wyjaśnić nieistnienie Księżycu niż jego istnienia.”

Ponadto nasz Księżyc nie jest podobny do żadnego satelity odkrytego we wszechświecie. Naukowcy wiedzą, że Księżyc ma około 4,6 miliarda lat i wraz z tym rodzi się wiele pytań. Oznacza to, że nasz kosmiczny druh jest starszy od Ziemi o blisko 800 tysięcy lat.

Na Księżycu znajdują się nawet „rzeczy”, które nie powinny tam istnieć. Dla przykładu, na powierzchni srebrnego globu odnaleziono kilka księżycowych skał, które zawierają dziesięć razy więcej tytanu niż nasze ziemskie tytanowe złoża. Dr Harold Urey, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii powiedział, że „jestem zaskoczony odkryciem skał z zawartością tytanu, które zostały znalezione przez astronautów. Próbki były niewyobrażalne i oszałamiające, ponieważ naukowcy nie mogą wyjaśnić obecności tytanu”.

Naukowcy wyjaśniają kradzież tlenu.

– Okazuje się, że przez większą cześć każdego miesiąca, Księżyc jest bombardowany z dużą prędkością przez silnie naładowane atomy pochodzące ze Słońca i niesione przez wiatr słoneczny. Ale przez 5 dni w miesiącu, magnetosfera Ziemi osłania go przed cząsteczkami słonecznymi i pozwalając wolniejszym cząsteczkom z Ziemi zająć ich miejsce. – wyjaśnia Dr. Kentaro Terada z University of Osaka w publikacji naukowej zawartej w czasopiśmie Nature Astronomy.

Ta kradzież odbywa się poprzez fale elektromagnetyczne, które otrzymujemy od słońca przez wiatrów słonecznych i jonizują cząsteczki tlenu obecne na samym szczycie naszej atmosferze. Proces ten przyspiesza je do magnetosfery, gdzie „zderzają  się” z księżycowym środowiskiem.

Nie zauważaliśmy?

Taki transfer przenosi około 26 000 cząsteczek zjonizowanego tlenu na sekundę. Taka ilość nie wystarczy, aby stworzyć na Księżycu środowisko do oddychania i też nie grozi brakiem tlenu na Ziemi. Jak wyjaśnił sciencemag w 2008 roku, czujniki pokładowe japońskiej sondy orbitującej Kaguya, wykryły ogromną zmianę w ilości jonów tlenu w pewnym zakresie czasu. Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że ten transfer nastąpił w czasie 5 dni, gdy magnetosfera Ziemi blokuje wiatr słoneczny. Wtedy to biorąc pod uwagę czynniki zasugerowano, że jony tlenu pochodzą z Ziemi. Ten proces trwa już od ponad 2 miliardy lat.

Źródło:
http://www.sciencemag.org/news/2017/01/earth-sending-oxygen-moon
http://www.nature.com/articles/s41550-016-0026
Fot: Alamy Stock Photo

Podziel się

Dodaj komentarz