Latarniowy rekin ninja

Niesamowite jest to jak w małym stopniu wiemy co znajduje się pod powierzchnią wody. W głębinach morskich naukowcy znajdują to coraz nowsze i przedziwne wytwory ewolucji. Niedawno odkryto nowy gatunek rekina. Wygląda jak stwór z filmu.

Czytaj dalej lub posłuchaj w wersji audio:
Ewolucja wybiera dziwne ścieżki rozwoju. Takim przykładem jest niewątpliwie Etmopterus benchley – rekin czarny jak noc żyjący w głębinach morskich. Swoją łacińską nazwę otrzymał od bohatera filmu „Szczęki”, który na nazwisko miał właśnie Benchley. Trzeba też przyznać, że badacze mają dobre poczucie humoru. W dosłownym tłumaczeniu nasz nowy przyjaciel nazywa się  „latarniowy rekin ninja”.
2391dfc75469594fe646b8d2d5fe51ad4019e961
Skóra rekina jest cała czarna co pozwala mu na skuteczniejsze polowanie w mrocznych głębinach. Na tą chwilę znamy tylko osiem takich osobników, które zamieszkują okolice centralnej ameryki. Etmopterus benchley zamieszkuje na głębokości około kilometra pod powierzchnią oceanu. Dzięki swojemu kamuflażowi i zdolności emitowania bardzo słabego światła o podobnym widmie co promienie słońca docierające na taką głębokość staje się praktycznie niewidzialny dla swoich ofiar. Samiec rekina ma długość około 30 cm natomiast samica około 50 cm.
Odkrycie tego podwodnego mieszkańca zawdzięczamy trójce badaczy. Są to Victoria Elena Vasquez, David E. Ebert oraz Douglas J. Long.
Fot.  JOSF
Podziel się
Inline
Inline