Legenda o Ninki Nanka

Legendy o stworach czy różnorakich bestiach od zawsze rozpalały umysły nie tylko dzieci ale i badaczy. Jednym z takich potworów jest Ninki Nanka. Aby go poznać musimy przenieść się do zachodniej Afryki.

Ninki Nanka to legendarne stworzenie pochodzące z kultury afrykańskiej. Opisuję się go jako duży krokodylo-smok zamieszkujący najczęściej tereny bagniste. Przez miejscowych jest uważany za bardzo niebezpieczne. Dorośli często straszą dzieci opowieściami, że jeśli będą niegrzeczne i zbyt pewne siebie (dokładniej tu chodzi o pychę) to gdy pójdą na bagna to zostaną złapane właśnie przez Ninki Nanka. Opowieść o tym stworze przekazywana jest tylko w formie ustnej. Mimo iż nigdy nie została zapisana to wieść o ogromnym krokodylu rozeszła się po całej Afryce.

W 2006 roku grupa „łowców smoków” z Centre for Fortean Zoology zorganizowała wyprawę do Gambii w celu zbadania opowieści o Ninki Nanka i spisaniu relacji świadków tego smoczo-podobnej bestii. Liderem grupy był Richard Freeman, kryptozoolog z CFZ.

Pewien człowiek, z którym grupa Freeman’a przeprowadzała wywiad opowiedział o swoim spotkaniu z Ninki Nanka. Zeznał, że miał on około 45 metrów i wpatrywał się w niego przez godzinę po czym śmiertelnie zachorował. Wyzdrowiał tylko dzięki eliksirowi, który został przygotowany przez islamskiego świętego człowieka.

ninkinanka-e1413475530765

Inny świadek twierdził, że ujrzał potwora w lustrze gdy ten zniszczył oczyszczalnie ścieków i sprzęt, uniemożliwiając pogoń. W późniejszym czasie pewna osoba ujrzała go ponownie po czym dwa tygodnie później umarła.

W wywiadzie dla BBC, Freeman opowiedział, że zebrane podczas wyprawy dowody były bardzo niejasne ponieważ osoby, które go ujrzały umierały kilka dni później. Dodał, że opisy ludzi odnośnie Ninki Nanka były naciągane i niespójne. Jedni opisywali go jako smoka lub krokodyla dodając mu coraz to inne cechy takie jak plucie ogniem czy posiadanie skrzydeł. Do tej pory dowodem była jedna biała łuska potwora lecz ostatecznie okazała się kawałkiem starej folii.

ninki-nanka

Warto pamiętać, że w każdej legendzie jest zawsze ziarnko prawdy. Ciekawy jest jednak fakt, że w wielu kulturach na świecie pojawiają się mityczne bestie, które zabijają samym wzrokiem czy to córka Forkosa Meduza lub nasz polski Bazyliszek.

Jeśli się podobało zostaw like na moim fanpage – kliknij aby przejść.

youtubetumbtwtggol

Podziel się
Inline
Inline