Mapa planet nakreślona 700 lat przed Kopernikiem

Starożytni Majowie byli jedną z najbardziej zaawansowanych cywilizacji w tamtym okresie i jak dowodzą niektóre z tekstów mogli oni stworzyć nawet mapę planet Układu Słonecznego na długo przed Kopernikiem.

Czytaj dalej lub posłuchaj w wersji audio:

Majowie idealnie opanowali matematykę, rolnictwo, garncarstwo, świetnie posługiwali się pismem hieroglificznym, stworzyli kalendarz i byli jedynymi z najlepszych astronomów na świecie.

Jak twierdzą uczeni, ten starożytny lud stworzył wyrafinowane mapy niebios idealnie odwzorowując wszelkie ciała niebieskie przy czym precyzyjnie obliczając ich czas obrotu wokół Słońca i własnej osi. Niestety ta wiedza jest bardzo niedoceniana przez wielu naukowców.

Według najnowszych badań, poziom wiedzy z zakresu astronomii starożytnych majów mógł konkurować z odkryciami słynnego astronoma Kopernika czyli blisko 700 lat później!

Pewien antropolog odkrył niezbite dowody wskazujące, że starożytni astronomie majów obserwowali i tworzyli notatki z ruchu planet. Odkrywcą znaleziska jest Dr Gerardo Aldana, antropolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego Santa Barbara. Szczegółowo przebadał Tablica Wenus (lub z Tabela Wenus – z ang. Venus Table) znajdujące się w Kodeksie drezdeńskim i przedstawił zupełnie nowa interpretacje.

kodeks

Dr. Aldana uważa, że wiedza zawarta w tym dokumencie jest pomijana. Badacz oferuje inny sposób myślenia i sugeruje, że zamiast traktować go jako zwykła numerologię należy wziąć ilustracje za obserwacje astronomiczne wykonane przez Chichen Itza. Według Aldana obserwacje mógłby być prowadzone już w roku 870. Zawierają one hipotezę, że to właśnie wszelkie planety krążą wokół Słońca czyli na długo przed badaniami Kopernika, który swoją wiedzę przedstawił na początku XVI wieku.

Powszechnie wiadomo że Tabela Wenus zawiera matematyczne wykresy ruchu Wenus i jest dostosowana do kalendarza majów. Z uwagi na fakt, że cykl Wenus jest nieregularny – 583, 92 dni to wymaga kilku poprawek podobnie jak w latach przestępnych w kalendarzu gregoriańskim.

640px-Mexican_maya_codex

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of Astronomy and Culture”. Antropolog twierdzi że okres studiów astronomicznych majów mógł trwać podczas panowania K’ak’ U Pakal K’awiil, jednego z najwybitniejszych władców miasta. Dr Aldan aby rozwikłać tajemnice Tabeli Wenus musiał analizować każdy z hieroglifów póki nie odkrył, że pewien kluczowy czasownik miał zupełnie inne znacznie niż pierwotnie sądzono.

Dr Aldana uważa, że czasownik został użyty w znaczeniu „załączenia/dołączania” (z ang. to enclose) zarówno w kontekście historycznym i socjologicznym. Co ciekawe, odkrył również kolejne zapisy dotyczące Wenus w innym miejscu należących do starożytnych Majów w mieście Copan położone w zachodniej części Hondurasu. 

Podziel się

Dodaj komentarz