Mroczny świat w katakumbach Paryża

Paryż, stolica Francji jest często nazywana La Ville Lumière (co oznacza „Miasto Światła”), jednak pod tym tętniącym europejskim miastem, w którym żyje 12 milionów ludzi znajduje się jego mroczna strona. W podziemiach leży blisko 6 milionów szczątek należących kiedyś do dawnych mieszkańców. Paryskie katakumby to sieć starych rozciągających się na setki kilometrów jaskiń, tuneli i kopalń będących prawdziwym miastem umarłych.

Czytaj dalej lub posłuchaj w wersji audio i zobacz więcej zdjęć:

https://youtu.be/B8xTO4m-uYw

Zacznijmy jednak od początków. W czasach starożytnego Rzymu w miejscu katakumb znajdowały się wapienne kamieniołomy, które były położone na obrzeżach tamtejszego miasta. Wydobycie tych naturalnych zasobów trwało przez wiele lat zapewniając materiał do budowli domów a tym samym do rozrostu i rozwoju miasta. Dopiero w drugiej połowie XVIII wieku dawne kopalnie (znajdujące się już wtedy pod miastem) zostały przekształcone na miejsce pochówku.

W XVIII wieku w wielu paryskich cmentarzy takich jak Les Innocents (największy cmentarz Paryża) zaczęło brakować miejsca doprowadzając do niewłaściwych pochówków, otwartych grobów czy odkopywaniu zwłok. Skutkiem tych działań było szybkie rozprzestrzenianie się chorób i silny odór związany z rozkładającymi się ciałami.

W 1763 roku Ludwik XV wydał wtedy edykt zakazujący wszelkie pochówki w stolicy. Kościół mimo, że nie zgadzał się z tym rozporządzeniem ostatecznie nie uczynił żadnego kroku. Sytuacja utrzymywała się aż do roku 1780 kiedy to przez obfite wiosenne deszcze doszło do zalania „gnijącymi zwłokami” sąsiednich okolic. Wtedy to władze francuskie zostały zmuszone do działania.

Sześć lat później kamieniołomy zostały pobłogosławione i poświęcone przez kleryków i zmienione w paryskie katakumby. Przenoszenie wszystkich kości z Les Innocents do tego podziemnego cmentarza trwało blisko dwa lata. Następnie przystąpiono do przenoszenia szczątek z cmentarzy znajdujących się w okół Paryża. Ten zabieg ciągnął się przez następne dziesięciolecia. W podziemiach kończyły również ofiary Rewolucji Francuskiej (1789–1799).

Ostatnie kości przeniesiono dopiero w 1859 roku i działo się to podczas rocznej renowacji Paryża prowadzonej przez Georges-Eugène Haussmann’a, która zakończyła się w 1860 roku. Siedem lat później katakumby zostały otwarte dla społeczeństwa. Wyliczono, że te mroczne, kręte tunele rozciągają się na ponad 300 kilometrów.

Mimo, że podziemny cmentarz wciąż jest dostępny do zwiedzania to i tak można zobaczyć tylko jego niewielką cześć. Po roku 1955 rząd wprowadził zakaz dostępu do reszty części. To co zostaje zakazane dla wielu rozpala chęć odkrycia. W 1970 i 1980 roku katakumby zostały nielegalnie zbadane przez paryskich odkrywców zwanych Cataphiles.  Niektóre z pomieszczeń zostały odrestaurowane i przekształcone w  bardzo kreatywne miejsca. Dla przykładu jedno z pomieszczeń zmieniona w tajny amfiteatr, wraz z sprzętem do projekcji, filmami i siedzeniami. W sąsiednim miejscu umieszczono bar i restauracje gdzie można było zjeść posiłek. Szacuje się, że za pośrednictwem tajnych wejść, katakumby odwiedza każdego tygodnia trzystu Cataphiles. Turyści jednak nie są mile widziani.

Systematyczna eksploracja paryjskich katakumb rzuca na tą ciemną stronę trochę jasnego światła lecz trzymanie w sekrecie tego miejsca nie spotyka się z aprobatą społeczeństwa. Z pewnością ci miejscy podróżnicy tak łatwo nie wyjawią wszystkich sekretów tych podziemi. W końcu ucieczka od tego tłocznego miasta jest cenną możliwością, która dostępna jest tylko dla Cataphiles. 

Źródło.
http://www.atlasobscura.com/places/catacombes-de-paris
http://www.smithsonianmag.com/travel/paris-catacombs-180950160
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2184393/Paris-catacombs-The-skulls-bones-inside-Frances-Empire-Dead.html
http://ngm.nationalgeographic.com/2011/02/paris-underground/shea-text
http://www.catacombes.paris.fr/en/homepage-catacombs-official-website
http://www.independent.co.uk/news/world/europe/going-underground-exploring-the-paris-catacombs-2117011.html

Podziel się
Inline
Inline