NASA potwierdziła, że Ziemia ma nowy Księżyc

Okazuje się, że nasz Księżyc to nie jedyne ciało niebieskie krążące po orbicie wokół Ziemi. Ziemia ma nowego towarzysza, który krąży przy naszej macierzystej planecie od ponad wieku. NASA dopiero co zauważyła to zjawisko.

https://youtu.be/CjSJfR8w31Y

Według najnowszych raportów NASA na orbicie wokół Ziemi krąży „prawie-Księżyc” już od ponad wieku. Nasz nowy kompan kosmiczny jest znacznie mniejszy niż Księżyc lecz mimo to zachowuje właściwości typowe dla satelita planet. Okrąża on Ziemie po bardzo nieregularnej orbicie. Księżyc 2.0 jest w rzeczywistością asteroidą 2016 HO3, która „utknęła” w tańcu z Ziemią. Ten proces trwa już od ponad stu lat, a my dopiero teraz go zauważyliśmy. Orbita asteroidy jest bardzo eliptyczna i powoduje ona ruch pomiędzy 38 i 100 razy dystansu naszego prawdziwego Księżyca.

Oś HO3 przechylona jest na około 8 stopni i porusza się w okół Słońca w ciągu 365,93 dni czyli trochę dłużej niż nasza Ziemia. Orbita Nowego Księżyca stale się zmienia. Gdy znajduje się blisko Słońca to przyspiesza aby potem zaraz zwolnić. Jednak jak dowiedli naukowcy, asteroida nie zbliża się bliżej niż 14 milionów kilometrów do Ziemi i nie dalej niż 40 milionów kilometrów.

terra-satellite

Wymiary naszego kompana to 40 metrów szerokości i 100 metrów długości. Został on odkryty dzięki PAN-STARRS 1, teleskopu znajdującego się w Haleakala na Hawajach.

„Od 2016, HO3 robi pętle wokół naszej planety ale nigdy nie odlatuje dalej podczas biegu wokół Słońca, dlatego też nazywamy go „prawie-Księżycem” – Powiedział Paul Chodas, kierownik Centrum NASA zajmującego się badaniem bliskich obiektów Ziemi (z ang. Near Earth Objects) w Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii – „Jeszcze jedna planetoida – 2003 yn107 miała podobny wzór orbitalny lecz ponad dziesięć lat temu oddaliła się od nas. Nowa asteroida trzyma się stabilniej. Nasze obliczenia wskazują, że 2016 HO3 krąży wokół nas jako prawie-Księżyc od blisko stu lat i będzie to robić przez długie lata.”

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6537

Napisz do mnie: kontakt@wisdomwanderer.pl
★ Strona: http://wisdomwanderer.pl
★ Patronite: https://patronite.pl/wisdomwanderer
★ Ankieta: https://goo.gl/forms/ZKp4pgYDzKOyRMEp2
★ Facebook: http://facebook.com/wisdomwanderer
★ Twitter: https://twitter.com/wisdom_wanderer
★ Tumblr: https://wisdomwanderer.tumblr.com
★ Google+: https://goo.gl/cZG7Vz
★ Instagram: http://instagram.com/wisdom_wanderer
★ Pinterest: https://pinterest.com/wisdom_wanderer/
★ Sarahah: https://wisdomwanderer.Sarahah.com

Podziel się
Inline
Inline