NASA publikuje „najdziwniejsze” obrazy Marsa

Dzięki staraniom NASA udało nam się ujrzeć Czerwoną Planetę piękną jak nigdy dotąd. Tysiące obrazów przesłanych z satelitów NASA i Rovers na Marsie dały nam niespotykany obraz tego, jak wygląda nasza sąsiednia planeta. Jednak co bardziej zaskakujące, przesłane obrazy są jednocześnie najdziwniejszymi zdjęciami. 

Kosmicznej agencji NASA udało się sfotografować jeden z najstarszych basenów planety Mars. Znaleziono wtedy duży obszar zdominowany przez geometryczne kształty podobne do plastra miodu rozciągającego się na obszarze około 10 kilometrów.

Pochodzenie tej struktury jest tajemnicze.  Zdjęcia wykonały kamery HiRISE i CTX pozwalające dokonywać obserwacji w czasie rzeczywistym. Zostały umieszczone na pokładzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) NASA, dzięki czemu mamy tak wspaniałe zdjęcia. 

NASA spekuluje, że te kształty być wytworem starożytnych lodowców i erozji wietrznej. Sugeruje to zawartość piasku w szczelinach choć mimo tego NASA nie wyklucza wpływu innych procesów.

Na tym zdjęciu MRO sfotografował liniowe ślady w ogromnym zagłębieniu, które wydaje się przechylać w dół. Wiatr ciągnie piasek i podnosi go, by następnie spadł z powrotem na ziemię i odbija się w sekwencji powtarzających się skoków, jest proces geologiczny zwany „Saltacja”.  Saltacja jest rodzaj transportu okruchów skalnych, które wykonują niewysokie skoki nad powierzchnią osadu po torach balistycznych. Opadając, uderzają leżące okruchy wybijając je w powietrze, co w rezultacie umożliwia przemieszczanie się całej masy osadu. Saltacja jest typowa dla transportu pod wpływem wiatru, zachodzi również w korytach rzecznych i na stożkach usypiskowych.

Gdy marsjańska zima ustępuje miejsca wiośnie, pokryte śniegiem formy powierzchni zaczynają się zmieniać wraz z ciepłem słońca. NASA wskazuje jednak, że śnieg i lód na Marsie to nie zamarznięta woda, ale dwutlenek węgla, czyli „suchy lód”. Kiedy ten „suchy lód” jest wystawiony na działanie słońca, tworzy geometryczne wzory na powierzchni Marsa.

Kolejny z obrazów NASA pozwala nam spojrzeć na te osobliwe kształty. Lód, piasek i gazy marsjańskie reagują ze sobą tworząc fale, które na wiosnę wydobywają się na wydmach półkuli północnej. W połowie 2017 roku podczerwień zrobiona przez MRO sfotografowała geografię tajemniczego marsjańskiego krateru.

Obrazu wskazują, że różne rodzaje skały i innych materiałów bogatych w żelazo, zbiegają się w okolicy. Można w nich znaleźć minerały takie jak oliwin i piroksen.

Podziel się

Dodaj komentarz