Naukowcy odkryli galaktykę, która nie powinna istnieć

Galaktyka-widmo odnaleziona przez naukowców składa się prawie tylko z ciemnej materii. Nazwana została Dragonfly 44 i jest jedną z najbardziej tajemniczych galaktyk we wszechświecie.

 

Mimo, że ten przedziwny twór znajduje się stosunkowo blisko to przez słabą emisje światła ciężko ją było znaleźć. Galaktyka składa się prawie z ciemnej materii, tajemniczej i do tej pory nie pojętej teoretycznie siły stanowiącej około 27% całego naszego wszechświata.

Dragonfly 44 została odkryta przez naukowców rok temu. Ulokowana jest w pobliżu galaktyki Coma Cluster, około 330 milionów lat świetlnych od Ziemi. Kiedy badacze postanowili się przyjrzeć nowo-odkrytej galaktyce, okazało się że nie składa się ze zwykłych gwiazd lecz z ciemnej materii.

Dragonfly-galaxy

Uważa się, że Dragonfly 44 posiada masę zbliżoną do Drogi Mlecznej lecz w porównaniu, normalne „rzeczy” czyli pył, gazy, planety stanowią tylko jeden procent. Ilość ciemnej materii w galaktyce skłania naukowców do głębokich refleksji i debat na temat: czym jest ta galaktyka, jak powstała i jak może istnieć. Dalsze badania nad galaktyką-widmo wskazują, że posiada sto razy mniej gwiazd niż Droga Mleczna, tylko tyle naukowcy byli w stanie dojrzeć. Naukowcy uważają, że bez dodatkowej grawitacji pochodzącej z ciemnej materii Dragonfly 44 mogłaby się szybko rozpaść.

Podziel się