Naukowcy odkryli planetę bez gwiazdy w przestrzeni kosmicznej

Według badaczy, tajemnicza nowa planeta swobodnie „dryfuje” w przestrzeni kosmicznej. Odkryte ciało jest prawdopodobnie pięć do dziesięciu razy większe niż Jowisz.

Raporty NASA wskazują, że jest to jedna z planet, która została „wyrzucona” ze swojego systemu w przeszłości. Naukowcy szacują, że wiele podobnych planet jest pozbawionych układu i swobodnie „dryfują” w galaktyce. Te zagadkowe obce światy są uważane za tajemniczych, samotnych podróżników wszechświata.

xxx

Wykorzystując dane z NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) i 2MASS (Przegląd całego nieba na 2 mikronach), badacze byli w stanie zidentyfikować swobodnie dryfujące obiekty w planetarnej masie, które są uważane za gwiazdy z młodej rodziny, określane przez astronomów jako „TW Hydrae stellar association”.

Nowo odkryta planeta nazywana jest WISEA J114724.10−204021.3 lub po prostu WISEA 1147. Uważa się, że jest pięć lub dziesięć razy większa niż gigant naszego układu słonecznego czyli Jowisza. Astronomowie znaleźli WISEA 1147, kiedy porównywali zdjęcia całego nieba zrobione przez WISE w 2010 roku i 2MASS z 2000 roku. Wierzą oni, że osamotniony niebiański obiekt należał do rodziny bardzo młodych gwiazd TW Hydrae i może mieć niecałe 10 milionów lat.




Jednak według naukowców, planeta potrzebuje około 10 milionów lat aby powstać i jeszcze więcej aby zostać wyrzucona z układu gwiazd dlatego też uważają, że WISEA 1147 to najprawdopodobniej „brązowy karzeł” czyli obiekt gwiazdopodobny o masie zbyt małej by mogły zachodzić w nim reakcje przemiany wodoru w hel, które są głównym źródłem energii gwiazd ciągu głównego.

Fot. NASA/JPL-Caltec

Podziel się
Inline
Inline