Nienaturalny element w Układzie Słonecznym

Naukowcy potwierdzili obecność „nienaturalnego” tajemniczego elementu znajdującego się w formacji Układu Słonecznego. Jest to jeden z najcięższych znanych elementów i nie występuje on naturalnie. Co ciekawe, Kiur można wytworzyć jedynie w laboratorium lub jako produkt uboczny wybuchu jądrowego.

Czytaj dalej lub posłuchaj w wersji audio:

Nazwa Kiur pochodzi od nazwiska Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie, którzy zajmowali się między innymi badaniem promieniotwórczości pierwiastków. Jednak to nie tej dwójce zawdzięczamy odkrycie tego elementu. Kiur został odkryty dopiero w 1944 roku kiedy to Gleen Seaborg wraz z współpracownikami z Uniwersytetu w Kalifornii bombardowali atomy plutonu cząsteczkami alfa (atomy helu) w celu uzyskania syntezy nowego, bardzo radioaktywnego elementu.

Aby móc chemicznie zidentyfikować nowy pierwiastek załoga Seaborg’a badała energię cząsteczek emitowanych podczas jego rozpadu w laboratorium metalurgicznym na Uniwersytecie w Chcicago. (aktualnie Argonne National Laboratory). Izotop uzyskany z syntezy był to kiur-242 i był bardzo niestabilny. Rozkładał się przez 162 dni.

ojafxhwqzk2890820160304

Mimo, iż Kiur nie występuję w środowisku naturalnym to 70 lat później grupa badaczy z Uniwersytetu w Chicago znajduje Kiur na meteorycie nazwanym „ciekawa Maria”. Odkrywcy François Tissot, Prof. Nicolas Dauphas i Lawrence Grossman uważają, że ten meteor pochodzi z czasów gdy nasz Układ Słoneczny się tworzył czyli sprzed blisko 4,6 bilionów lat temu.

– Kiur jest nieuchwytnym pierwiastkiem. – mówi François Tissot – Jest to jeden z cięższych znanych elementów, ale nie występuje w naturze, ponieważ wszystkie jego izotopy są promieniotwórcze i ulegają szybkiemu rozkładowi w geologicznej skali czasu.

Naukowcy spekulują, że ten enigmatyczny element mógł powstać w wyniku narodzin gwiazd, lub eksplozji masywnej gwiazdy, które miały miejsce jeszcze przed stworzeniem układu słonecznego.

Źródło: https://news.uchicago.edu/article/2016/03/04/cosmochemists-find-evidence-rare-element-early-solar-system

Podziel się

1 thought on “Nienaturalny element w Układzie Słonecznym

  1. Proponuję kupno słownika angielsko-polskiego i sprawdzenie, co znaczy „element”. Oczy szczypią i mózg boli od czytania tego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *