Obcy obiekt znaleziony w pobliżu Neptuna

W przeciwieństwie do innych obiektów znajdujących się w naszym Układzie Słonecznym, ten krąży wokół słońca w przeciwnym kierunku przy nachyleniu równym 110 stopni w stosunku do płaszczyzny Układu.

Dziwny obiekt zlokalizowany w okolicy Neptuna w zewnętrznym Układzie słonecznym wywołał spore zamieszanie w gronie naukowców. Jego dziwna orbita zwróciła uwagę specjalistów, którzy póki co nie potrafią dokładnie wytłumaczyć czym jest dokładnie „to coś”.

Mam nadzieję, że każdy zapiął pasy ponieważ nasz Układ Słoneczny robi się coraz dziwniejszy. – powiedziała Michele Bannister, astronom z Queens University w Belfaście

Jak donosi Magazyn New Scientist dziwny obiekt jest 160 000 razy mniejszy niż Neptun i może mieć około 200 km średnicy. Obecnie znajduje się ponad płaszczyzną Układu Słonecznego co sprawia, że z każdym mijającym dniem przesuwa się do góry – ten fakt czyni go bardzo nietypowym.

TNO (trans-Neptunian object) krąży w płaszczyźnie nachylonej to 110 stopni w stosunku do płaszczyzny Układu Słonecznego. Co więcej, krąży wokół Słońca w przecinym kierunku niż większość innych obiektów. Dzięki temu zjawisku otrzymał on przydomek „Niku” co w języku chińskim oznacza „buntowniczy”.

Aby zrozumieć jak bardzo jest buntowniczy należy sobie przypomnieć, że płaska płaszczyzna jest zapisana dla Układu planetarnego, tak jak formująca się gwiazda tworzy wokół siebie płaski dysk pyłu i gazu.

– Kątowe pęd wytwarza siłę dzięki, której wszystko kręci się w tym samym kierunku. – mówi Bannister. – Tak samo jest z zabawką bąk gdzie wszystkie elementy wirują w jedną stronę.

Oznacza to, że wszystko co nie porusza się po orbicie należącej do Układu Słonecznego lub krąży w przeicwnym kierunku musi zostać z niego wyrzucone przez coś innego.

To sugeruje, że w zewnętrznym Układzie Słonecznym dzieje się coś więcej niż przypuszczaliśmy. – mówi Matthew Holman z Harvard-Smithsonian Center, członek zespołu który odkrył Niku za pomocą Panoramic Survey Telescope i system szybkiego reagowania 1 Survey (Pan-STARRS 1) na Haleakala, Maui.

Ta niewiadoma zawsze pobudza astronomów.
Gdy coś się dzieje w zewnętrznym Układzie Słonecznym czego nie potrafisz wytłumaczyć to jest to niezwykle ekscytujące ponieważ w pewnym sensie przynosi to rozwój. – Konstantin Batygin z California Institute of Technology.

Podziel się
Inline
Inline