Odkrycie inskrypcji o kobiecie-faraon na starożytnym kamieniu


Badacze natknęli się na starożytny kamień, na którym zawarto szczegółowy opis kobiety faraon – królowej Hatszepsut. Rządziła krainą Egiptu w latach (prawdopodobnie) 1473 do 1458 p.n.e. Odkrycia dokonano na egipskiej wyspie Elefantyna.

Królowa Hatszepsut była jedną z nielicznych kobiet, która zapisała się na kartach starożytnego Egiptu jako faraon. Królowa znana była ze swoich budowlanych dokonań. Starożytny kamień zawierający inskrypcje Hatszepsut odkryty przez archeologów z German Archaeological Institue prawdopodobnie należał do jednej z jej budowli. Ministerstwo Starożytności skomentowało odkrycie na swoim profilu społecznościowym.
Według Doktora Felix’a Arnold’a, kierownika misji, budynek służył jako stacja dla barki używanej podczas festiwalu dla boga Chnum. W późniejszym czasie, budynki zostały zdemontowane i około trzydzieści kamieni znaleziono w fundamentach świątyni Chnum wybudowanej przez Nektanebo II. Niektóre bloki wydobyto już znacznie wcześniej przez członków Szwajcarskiego Instytutu lecz dopiero teraz w pełni zrozumiano ich sens.
„Na słupach umieszczone są różne wersja boga Chnum wraz z innymi bogami takimi jak Imi-peref, Nebet-meniti Min-Amun Nubii” – pisze Ministerstwo Starożytności – Budynek nie tylko wnosi dużą ilość informacji o historii królowej Hatszepsut ale również pokazuje przekonania religijne obecne na wyspie Elefantyny podczas jej panowania.
Królowa Hatszepsut objęła panowanie w wieku około piętnastu lat. Wyszła za mąż za swojego przyrodniego brata Totmesa II, który to zmarł w młodym wieku. Powszechnie uważana jest za jednego z najbardziej zasłużonych faraonów w dziejach starożytnego Egiptu i jako kobieta rządziła najdłużej wśród faraonów płci żeńskiej. Według zapisków, panowanie Hatszepsut trwało prawie 22 lata.
Co ciekawe, królowa nie chciała być odbierana przez społeczeństwo jako „dobra małżonka czy matka”. Z tego względu rozpoczęła swój proces „przeistaczania” się w męskiego faraona, który to następował etapu. W tym czasie Hatszepsut przyjmowała insygnia władzy, a wizerunki początkowo pokazywały ją wpół męskiej postaci. Na koniec przedstawiana była już jako w pełni męski faraon.
Odnalezione na Elefantynie kamienne bloki ukazują królową w żeńskiej postaci stad tez musiały pochodzić z okresu jej wczesnego panowania.
Dzięki panowaniu Hatszepsut cywilizacja Egiptu rozkwitała i przynosiła wielkie bogactwo za sprawa udanych wypraw handlowych i majestatycznych projektów budowlanych. Po jej śmierci, Totmes III, który przejął panowanie kazał zniszczyć wszelkie budynki i obrazy należące do Hatszepsut. Sprawiło to, ze badacze aż do roku 1822 nie zdawali sobie sprawy o żeńskim faraonie.
Podziel się
Inline
Inline