Ogromne oceany na Plutonie

Dotychczas naukowcy uważali Pluton za samotne, lodowe pustkowie. Rzeczywistość okazuje się być zupełnie inna i prawdopodobnie pod powierzchnią istnieją ogromne oceany, które mogą wskazywać na możliwość pojawienia się mikrobiologicznego życia w Pasie Kuipera i poza nim.

https://youtu.be/6Eb1lOQmQug

Dzięki nowym modelom, naukowcy wykazali, że przez brak pęknięć w okolicy lodowego regionu planety jest szansa na wystąpienie pod powierzchnią oceanów. Co ciekawe, naukowcy wskazują również możliwość pojawienia się mikrobiologicznego życia w Pasie Kuipera, w miejscu gdzie dotychczas nikt nie brał nawet pod uwagę. W ubiegłym roku sonda NASA New Horizon przeleciał w okolicy Plutona, stwierdzono, że ta karłowata planeta może posiadać zasoby wodne w stanie ciekłym znajdujące się pod lodową powierzchnią.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Brown’a zgromadzili wystarczającą ilość dowodów na poparcie tej hipotezy. W badaniach użyli termiczny modelu ewolucji Plutona, które zostały zaktualizowane danymi od sondy New Horizon. Dane te, dowiodły, że jeśli Pluton byłby zamrożony przez miliony lub miliardy lat to skutkowałoby to kurczeniem się planety. Studia nad karłowatą planetą nie wykryły żadnych oznak kurczenia się natomiast sonda NASA dostrzegła, że planeta się rozszerza

Obrazy z New Horizon wykazały, że Pluton jest czymś więcej niż tylko lodową kulą zawieszoną w przestrzeni kosmicznej. W rzeczywistości karłowata planeta posiada strukturę składającą się z różnego rodzaju pierwiastków takich jak woda, azot i metan. Pluton posiada także góry sięgające setek metrów wysokości i rozległego regionu w kształcie serca. Karłowata planeta ma również ogromne tektoniczne rowy ciągnące się setki kilometrów wzdłuż i około cztery kilometry w głąb planety. Właśnie to doprowadziło naukowców do przypuszczenia, że pod powierzchnią mogą znajdować się ogromne oceany.

Badania opublikowane w „Geophysical Research Letters” wskazują również na istnienie zamarzniętych oceanów pod skorupą Plutona. Chociaż teoria nie należy do nowych to dowody wspierają słuszność tej hipotezy.

new horizon

– Nasz model pokazuje, że ostatnia aktywność geologiczna na Plutonie może być przeprowadzona przez fazy zmian w lodzie – bez fal czy egzotycznych materiałów lub nietypowych procesów, które są wymagane – powiedział Noah Hammond, autor badań.

Badania skupiły się na obszarze o nazwie Sputnik Planum. NASA opisuje ten region jako „równina pozbawiona kraterów, która pojawiła się około 100 milionów lat temu i prawdopodobnie wciąż kształtowana jest przez procesy geologiczne”. Obszar ten znajduje się w centrum słynnego „serca” Plutona nazywanym przez astronomów jako „Region Tombaugh”.

Ponadto naukowcy stanowczo wskazują, że mogło być tam wystarczająca duża ilość pierwiastków promieniotwórczych, które produkując ciepło mogły by przyczynić się do topnienia niektórych lodowych fragmentów. Z biegiem czasu ze względu na lodowate warunku w pasie Kuipera, woda ponownie będzie zamarzać. Jak wiadomo zamrażająca się woda, rozszerza się. Jeśli Pluton miałby oceany, które został zamrożone lub są w trakcie tego procesu to doprowadziłoby to do przesunięć tektonicznych na powierzchni. Właśnie to dostrzegła sonda New Horizon.

Według astronomów, nie istnieją inne sposoby, które skutkowałyby takimi przesunięciami. Wcześniej zakładano przyciąganie grawitacyjne księżyca Charona. Jednak naukowcy twierdzą, że owy księżyc przestał już dawno oddziaływać na planetę.

Napisz do mnie: kontakt@wisdomwanderer.pl
★ Strona: http://wisdomwanderer.pl
★ Patronite: https://patronite.pl/wisdomwanderer
★ Ankieta: https://goo.gl/forms/ZKp4pgYDzKOyRMEp2
★ Facebook: http://facebook.com/wisdomwanderer
★ Twitter: https://twitter.com/wisdom_wanderer
★ Tumblr: https://wisdomwanderer.tumblr.com
★ Google+: https://goo.gl/cZG7Vz
★ Instagram: http://instagram.com/wisdom_wanderer
★ Pinterest: https://pinterest.com/wisdom_wanderer/
★ Sarahah: https://wisdomwanderer.Sarahah.com

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.