Oko Horusa w przestrzeni kosmicznej

Oko Horusa zostało zauważone w kosmosie. Badacze odkryli, że w tej galaktyce dzieją się dziwne rzeczy.

https://youtu.be/0EgnDiUbt40

Odkryty w niedawnym czasie system galaktyk jest owiany tajemnicą bowiem w pobliżu środka dzieją się dziwne zawirowania. Trzy galaktyki znajdują się w odległości około 7,9 i 10,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi. Trio zostało nazwane „Oko Horusa” ze względu na podobieństwo do mistycznego znaku pochodzącego ze starożytnego Egiptu. System galaktyk został odkryty przez National Astronomical Observatory of Japan (NAOJ) podczas prowadzenia kosmicznych badań przez teleskop Subaru. Grupa studentów wraz z młodymi astronomami zanalizowała dane zebrane przez teleskop i odkryła unikalny system grawitacyjny przypominający soczewkę.

Galaktyce znajdującej się w centrum towarzyszą dwie pozostałe, które „wydają się” zginać tworząc tym samym niezwykłe wrażenie oka. Dzieje się tak ponieważ światło pochodzące z odległej galaktyki może być wyginane przez grawitacyjne oddziaływanie innych galaktyk znajdujących się na jego drodze. Niektóre tworzą tak ogromne pole grawitacyjne, że są w stanie zagiąć czasoprzestrzeń tym samym zaginając drogę światła.

Dzięki takiemu procesowi powstaje kosmiczne „szkło powiększające”, które w połączeniu z mocą teleskopów kosmicznych takich jak Subaru czy Hubble pozwalają nam obserwować głęboką przestrzeń i całe gromady galaktyk. Powróćmy jednak do galaktyki Oko Horusa.

dome_subaru2

Podczas corocznych zajęć na teleskopie Subaru zorganizowanych dla uczelni, grupa studentów wraz z zespołem młodych astronomów zainteresowała się danymi pochodzącymi z badań nad przestrzenią kosmiczną przy wykorzystaniu instrumentów Hyper Suprime-Cam. Podczas tej sesji zauważono dziwnie wyglądającą galaktykę w kształcie oka.

Gdy patrzyliśmy na obrazy HSC, natrafiliśmy na pierścieniową galaktykę i od razu rozpoznaliśmy ją jako strong-lensing signature (w dosłownym tłumaczeniu silna-soczewkowa sygnatura – przyp. red.) – powiedział Masayuki Tanaka, główny autor pracy naukowej na temat odkrycia systemu. – Odkrycie to nie byłoby możliwe bez obszerniejszych danych np. wysokiej jakości zdjęć aby mogły wykryć światło od tak odległych obiektów.

fig21-610x730

To był mój pierwszy raz gdy mogłam spojrzeć na zdjęcia wykonany przy pomocy Hyper Suprime-Cam. Nie miałam wtedy pojęcia czym jest galaktyka przypominająca pierścień. – komentuje student Arsha Dezuka. – To była wielka niespodzianka a zarazem szansa na dowiedzenie się czegoś o tym rzadkim i unikatowym systemie.

Według ekspertów, dwa odrębne pierścienie światła mające różne odcienie są wyraźnie widoczne na uzyskanych zdjęciach. Oznacza to, że dwie różne galaktyki są widoczne przez soczewkę, którą modyfikuje inna galaktyka znajdująca się na bliższym planie.

36957BFD00000578-3707358-image-a-5_1469465322081

Dane spektroskopowe ujawniają ciekawe rzeczy na temat źródeł znajdujących się w tłach – powiedział Kenneth Wong z NAOJ. – Nie tylko potwierdzają, że znajdują się dwa źródła w różnych odległościach od siebie ale też najbardziej odległa galaktyka wydaje się składać z dwóch odrębnych obiektów (prawdopodobnie dwóch oddziałujących galaktyk). Ponadto jeden z wielu obrazów galaktyki jest podzielony na dwa zdjęcia co może być spowodowane przez galaktykę-satelitę zbyt odległa od nas aby ją ujrzeć.

★ Patronite: https://patronite.pl/wisdomwanderer
★ Ankieta: https://goo.gl/forms/ZKp4pgYDzKOyRMEp2
★ Strona: http://wisdomwanderer.pl
★ Facebook: http://facebook.com/wisdomwanderer
★ Twitter: https://twitter.com/wisdom_wanderer
★ Tumblr: https://wisdomwanderer.tumblr.com
★ Google+: https://goo.gl/cZG7Vz
★ Instagram: http://instagram.com/wisdom_wanderer

Podziel się
Inline
Inline