Piękno Polski – Jar Raduni

„Każdy kajakarz, który znalazł się tu po raz pierwszy, ma prawo czuć się jak heros i wielki odkrywca. Ale też i miejsce to nieprzeciętnie w skali Pomorza, jak i całego kraju” – fragment jednego z przewodników dla kajakarzy. Czytaj dalej i poznaj mroczną krainę dziwów.

Półmrok, zwalone drzewa, szybki nurt, ostre zakręty – takie atrakcje czekają na tych, którzy odważa się przepłynąć kajakiem legendarny odcinek Raduni, nazwany Przełomem Babidolskim, Przełomem Raduni czy Jarem Raduni.

SONY DSC

Ma on około 10 kilometrów i rozpoczyna się we wsi Somonino. W górnym biegu rzeka płynie własną pradoliną, potem wije się wśród łąk u podnóża Wzgórz Szymbarskich. Od Somonina znacznie przyspiesza, wpływając w głęboki wąwóz. Jego wysokie i urwiste zbocza porośnięte są gęstym lasem. W tych miejscach Radunia ma prawdziwie górski charakter, spadek rzeki dochodzi do 5 %, co powoduje, że trasa nie jest łatwa nawet dla wytrwałych kajakarzy.

7171320_lilia-zlotoglow

Nad brzegami Raduni rosną wspaniałe paprocie, m.in. pióropusznik struci, oraz wiele ciekawych roślin, takich jak: żółcisty pełnik europejski, kosaciec żółty czy lila złotogłów. Na dnie rzeki żyją szczeżuje i skójki (jedynie rodzime małże wytwarzające perły).

W jarach rosną naturalne grądy, łęgi i buczyny, w których już w XIX wieku niemieccy i polscy botanicy znajdowali wiele ciekawych gatunków roślin. Jar Raduni jest rezerwatem. Poniżej Żukowa rzeka płynie przez sztuczne jeziora zaporowe, poruszając turbiny sześciu elektrowni wodnych.

Podziel się
Inline
Inline