Piękno Polski – Jar Raduni

„Każdy kajakarz, który znalazł się tu po raz pierwszy, ma prawo czuć się jak heros i wielki odkrywca. Ale też i miejsce to nieprzeciętnie w skali Pomorza, jak i całego kraju” – fragment jednego z przewodników dla kajakarzy. Czytaj dalej i poznaj mroczną krainę dziwów.

Półmrok, zwalone drzewa, szybki nurt, ostre zakręty – takie atrakcje czekają na tych, którzy odważa się przepłynąć kajakiem legendarny odcinek Raduni, nazwany Przełomem Babidolskim, Przełomem Raduni czy Jarem Raduni.

SONY DSC

Ma on około 10 kilometrów i rozpoczyna się we wsi Somonino. W górnym biegu rzeka płynie własną pradoliną, potem wije się wśród łąk u podnóża Wzgórz Szymbarskich. Od Somonina znacznie przyspiesza, wpływając w głęboki wąwóz. Jego wysokie i urwiste zbocza porośnięte są gęstym lasem. W tych miejscach Radunia ma prawdziwie górski charakter, spadek rzeki dochodzi do 5 %, co powoduje, że trasa nie jest łatwa nawet dla wytrwałych kajakarzy.

7171320_lilia-zlotoglow

Nad brzegami Raduni rosną wspaniałe paprocie, m.in. pióropusznik struci, oraz wiele ciekawych roślin, takich jak: żółcisty pełnik europejski, kosaciec żółty czy lila złotogłów. Na dnie rzeki żyją szczeżuje i skójki (jedynie rodzime małże wytwarzające perły).

W jarach rosną naturalne grądy, łęgi i buczyny, w których już w XIX wieku niemieccy i polscy botanicy znajdowali wiele ciekawych gatunków roślin. Jar Raduni jest rezerwatem. Poniżej Żukowa rzeka płynie przez sztuczne jeziora zaporowe, poruszając turbiny sześciu elektrowni wodnych.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Inline
Inline