Pierścień wikingów z napisem „za Allaha”

Pierścień pochodzący z IX wieku został odnaleziony w Szwecji i ma na sobie wyryty napis „za Allaha” lub „dla Allaha”. Daje to nowe światło na opowieści wikingów wyruszających przeciwko wyznawcom Islamu.

Pierścień znajdował się wraz z inną biżuterią i ubraniami w drewnianej trumnie. Prace odkrywcze były wykonywane na przestrzeni lat 1872-1895 na stanowisku Birka blisko Sztokholmu. Mimo iż szkielet uległ całkowitemu rozpadowi to po przedmiotach można wywnioskować, że trumna należała do kobiety z 850 roku naszej ery.

Pierścień wykonany ze srebra został skatalogowany przez Szwedzkie Muzeum Historyczne w Sztokholmie i opisano go jako srebrny sygnet z ametystem, na którym wyryto inskrypcję “Allah” w piśmie kufickim. Jest to najstarsza forma kaligrafii arabskiej.

Pytanie skąd taki pierścień znalazł się w tak odległym kraju.

Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się dokładnie co napis oznacza, oraz gdzie i jak został wykonany – napisali naukowcy publikując wyniki badań – najważniejsze jest jednak ustalenie związku pierścienia z kręgiem kulturowym Kalifatu.

To jedyny pierścień z arabską inskrypcją znaleziony na terenie Skandynawii. Owszem znajdywaliśmy arabską biżuterię, ale bez żadnych napisów – mówił naukowiec w rozmowie z Discovery News.

– Nasza analiza pokazuje, że składa się on z bardzo wysokiej jakości stopu srebra, a kamień jest barwy jasno żółtej. Inskrypcja rzeczywiście przedstawia jedną z wersji słowa “Allah” – opisywał Wärmländer na łamach czasopisma naukowego Scanning.

Sygnet zachował się w idealnym stanie. Prawdopodobnie nie był wiele razu używany. Naukowiec Wärmländer wnioskuje, że kobieta wikingów otrzymała go bezpośrednio od arabskiego jubilera, lub między nimi było bardzo niewiele osób.

Jeśli się podobało zostaw like na moim fanpage – kliknij aby przejść.

youtubetumbtwtggol

Podziel się
Inline
Inline