Plemię Dogonów i tajemnica Syriusza

Syriusz to jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „świecąca” lub „najjaśniejsza”. Według obserwacji robionych 1920 roku, gwiazda która wydawała się być pojedynczą okazało się, że jest układem dwóch ciał niebieskich. Najciekawsze w tym jest to, że taką wiedzą dysponowało plemię Dogonów już od tysięcy lat. 

Według Dogonów „nauczyciele bogowie” przybyli właśnie z gwiazdy Syriusz przynosząc ze sobą tajemną wiedzę i naukę. Jak dowodzi nauka Syriusz składa się białej gwiazdy zwanej Syriusz A i towarzyszącego mu białego karła, Syriusza B. Oprócz Dogonów o istnieniu gwiazdy wiedzieli także starożytni Egipcjanie. Uważali,że ten układ jest tak samo ważny jak Orion ponieważ według nich to właśnie stamtąd przybyli bogowie Ozyrys i Izyda.
Plemię Dogonów to niesamowicie ciekawy lud. Ich najświętsze i starożytne teksty mówią o planecie Syriusz, którego zwą „Po Tolo”. Skąd posiadają taką wiedzę? Jakby tego było mało Wiedzą również o tym, że owa planeta potrzebuje około 50 lat na okrążenie własnej orbity. Ta informacja została odkryta dosyć niedawno. To nie koniec niespodzianek. Trzecia niewidoczna gwiazda odkryta również niedawno Syriusz C nazywana jest przez ten „prymitywny” lud „Emme Ya”. W ich zapiskach znajdziemy informacje o tym, że jest to cztery razy jaśniejsza od Po Tolo i podobno jej pełny ruch po orbicie zajmuje tyle samo ile Syriuszowi A. 
Skąd czerpali wiedzę? Jak to możliwe, że plemię żyjące na pustkowiu Afryki okazuje się mądrzejsze od współczesnych naukowców, którzy to korzystają z dobrodziejstw technologii? Ludzie uznawali wiedzę Dogonów za mitologie do czasu, gdy te opowieści nie zostały potwierdzone przez naukowców. Mitologia stała się prawdą. Wygląda na to, że linia między mitologią a światem realnym jest bardzo cienka i jest tylko kwestią odpowiedniej interpretacji. 
Dogoni to tajemnicze plemię, ich wiedza o astronomii zaskakuje wielu badaczy. Posiedli także niesamowicie szczegółową wiedzę o naszym Układzie Słonecznym. Jowisza nazwali „Dana Tolo” i wiedzieli o jego czterech księżycach wraz z ich elipsami. „Mitologia” Dogonów opisuje orbity planet krążących wokół naszego Słońca i wskazują gwiazdę jako „bratni system” Syriusza. Twierdzą, że te dwa systemy tworzyły całość lecz zostały rozdzielone.
Współczesna nauka charakteryzuje Syriusza B jako „białego karła” czyli małą gwiazdę, która posiada ogromną masę. Co na to plemię Dogonów? Wiedzą o tym, że nie da się go zobaczyć gołym okiem natomiast ich schematy są niemal identyczne ze współczesnymi opracowanymi dzięki technologii.
Jak starożytnemu plemieniu udało się obliczyć, że „Ruch po orbicie zajmuje Po Tolo około 50 lat” gdy dopiero niedawno odkryto, że faktycznie zajmuje 50 lat i 40 dni. Dogoni uznają, że Emma Ya posiada mniejszego satelitę, który orbituje w okół niego. Zwą go Nyan Tolo co w tłumaczeniu znaczy „gwiazda kobiety”.
Podziel się
Inline
Inline