Sonda Juno nagrała dziwny dźwięk pochodzący z Jowisza

Wygląda na to, że Jowisz potrafi „ryczeć”. Sonda Juno należąca do NASA nagrała dziwny dźwięk podczas wędrówki przy granicach magnetycznego pola należącego do Jowisza. Juno przelatywał w tych okolicach 24 czerwca.

https://youtu.be/DPScshSAoF4

Enigmatyczny, dziwny i bardzo metaliczny dźwięk został już wprawdzie wyjaśniony. Według badaczy odgłos pochodzi z gazowego olbrzyma i jest to „łuk wstrząsowy”, który powstał podczas wejścia sondy Juno w zasięg pola magnetycznego chroniącego Jowisza od silnych wiatrów słonecznych. Jest to takie pole magnetyczne jak naszej Ziemi.

Naukowcy wyjaśniają, że ten dźwięk jest produkowany w czasie gdy wiatry słoneczne osiągające ponaddźwiękowe prędkości zmierzają w kierunku Jowisza i tam nagle są spowalniane przez uderzenie w magnetosferę. Ten „łuk wstrząsowy” podobny jest do „gromu dźwiękowego” (ang. Sonic Boom) powstającego gdy samolot przekracza barierę dźwięku tworząc przy tym falę uderzeniową.

Wracając do Sondy Juno. Nagrany dźwięk trwał około dwóch godzin. Jest to wynik bardzo imponujący ponieważ sonda poruszała się z prędkością 241 000 km/h. Dopiero 24 godziny później, instrumenty zarejestrowały że sonda oficjalnie przekroczyła magnetopauzę czyli powierzchnie ograniczającą magnetosferę planety.

Napisz do mnie: kontakt@wisdomwanderer.pl
★ Strona: http://wisdomwanderer.pl
★ Patronite: https://patronite.pl/wisdomwanderer
★ Ankieta: https://goo.gl/forms/ZKp4pgYDzKOyRMEp2
★ Facebook: http://facebook.com/wisdomwanderer
★ Twitter: https://twitter.com/wisdom_wanderer
★ Tumblr: https://wisdomwanderer.tumblr.com
★ Google+: https://goo.gl/cZG7Vz
★ Instagram: http://instagram.com/wisdom_wanderer
★ Pinterest: https://pinterest.com/wisdom_wanderer/
★ Sarahah: https://wisdomwanderer.Sarahah.com

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Inline
Inline