Starożytna metropolia Heraklion na dnie morza


Miejsce odkrycia znajduje się raptem cztery mile od egipskiego brzegu. Franck Goddio, francuski archeolog i morski podróżnik odnalazł na dnie morza zatopione miasto. Jest to jedno z najbardziej niesamowitych odkryć w historii podwodnej archeologii.


Czytaj dalej lub posłuchaj w formie audio:

W czasie przygotowań do nurkowania w zatoce Aboukir w Egipcie, natknął się na blok granitu dzięki, któremu odnalazł resztę metropolii uważanej do tej pory jako mit (tak samo jak Atlantyda).

Archeolog zajął się czyszczeniem z błota znalezionego bloku. Wtedy to wyłonił si olbrzymi palec, który był jednym z siedmiu kawałków różowego granitowego pomnika należącego do egipskie boga płodności – Hapi.
Kawałki gigantycznego posągu Hapi to tylko mała cześć niezwykłych artefaktów znalezionych na dnie morza przez Goddio i jego załogę. Zatopione skarby należały najprawdopodobniej do starożytnego egipskiego miasta  Thonis – Heracleion i Canopus. Thonis był uważany za najważniejsze miasto przed wybudowaniem Aleksandrii. Wybudowano je w delcie rzeki Nil gdzie kanały rzeki łączyły się z pobliskim miastem Canopus.
To niesamowite odkrycie nie wydarzyło się z dnia na dzień. Poprzedzała je długa droga badań i poszukiwań. W 1933 roku, pilot RAF lecąc nad morzem śródziemnym zauważył nietypowe cienie w wodzie. Swoje spostrzeżenia przekazał członkowi egipskiej rodziny królewskiej, której dom graniczył z morzem. Wkrótce wysłano płetwonurka z zadaniem sprawdzenia owych kształtów. Nurek odkrył głowę monumentu Aleksandra Wielkiego.

– Ze starożytnych tekstów dowiedziałem się, że Thonis istniało – powiedział Goddio. Starożytny grecki pisarz Herodot twierdził, że w tym mieście znajdowały się wielkie świątynie natomiast historia pilota tylko rozpaliła ciekawość Goddio.

Niezliczone ilości skarbów potwierdziły istnienie starożytnego miasta. Thonis – Heracleion to tylko jedno z wielu zatopionych miast, które uważane były za legendę dopóki faktycznie nie zostały odkryte.
– Okazało się, że Herodot miał racie – powiedział Goddio – W swoich zapiskach wspominał o statkach używanych w tym mieście, a my odkryliśmy właśnie ponad 80 wraków. Wszystko co zapisał zostało potwierdzone przez znalezienie miasta, świątyń i unikalnych artefaktów, a to i tak tylko wierzchołek góry lodowej. – dodał.
Wiele dużych miast takich jak Heraklion, Aleksandria czy Canopus zostały zniszczone przez katastrofy naturalne. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge przeprowadzili śródziemnomorskie badania płyt tektonicznych i odkryli, że winę ponoszą ogromne trzęsienie ziemi i tsunami w 365 roku naszej ery. Według naukowców takie trzęsienie ziemi, które nawiedziło ten region w przeszłości może się powtarzać co 800 lat. Jest to cecha geologiczna tego obszaru dlatego też występuje takie zagrożenie.

Podziel się
Inline
Inline