Tajne projekty USA: Projekt A119

„Projekt A119” był to jeden z tajnych projektów zakładających zdetonowanie bomby nuklearnej na powierzchni Księżyca. 

https://youtu.be/ao5qYfp4Fko

Projekt określany jako A119 i występujący pod nazwą „Studium Księżycowych Lotów Badawczych”, był to ściśle tajny plan utworzony w 1958 roku przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, który zakładał zdetonowanie bomby nuklearnej na powierzchni Księżyca. Przypuszcza się, że celem tego badania było pokazanie wyższości i siły Stanów Zjednoczonych w stosunku do Związku Radzieckiego w czasie trwania zimnej wojny. Naukowa strona wierzyła, że dzięki takiej detonacji będzie mogła odpowiedzieć na liczne pytania z zakresu astronomii i astrologii.

Założenia zostały przedstawione przez Doktora Leonard’a Reiffel, który został kierownikiem projektu w 1958 roku i był finansowany przez armie Stanów Zjednoczonych. Do projektu A119 dołączył także Carl Sagan jako odpowiedzialny za badania nad efektami wybuchu bomby w niskiej grawitacji. W 1959 roku Sagan ujawnił swój udział w tym projekcie.

„Projekt A119” nigdy nie został wprowadzony w życie co prawdopodobnie miało związek z „pierwszym lądowaniem” człowieka na Księżycu. Postawienie stopy na naszej satelicie przyniosło pozytywną reakcje wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych gdy zdetonowanie bomby rozpoczęłoby kosmiczną militaryzacje. Doktor Leonard Reiffel wymienił także istotny szczegół czemu nie należy tego robić. Ostrzegł, że zdetonowanie ładunku nuklearnego pozostawi ogromną ilość promieniowania co będzie mogło niekorzystnie wpływać na przyszłe księżycowe projekty badawcze i kolonizacyjne .

Dokumenty dotyczące tego projektu pozostają ukryte przed opinią publiczną przez około 40 lat. Mimo ujawnienia ich w roku 2000, amerykański rząd oficjalnie zaprzecza udziału w projekcie oznaczonym jako A119. Były dyrektor National Aeronautics and Space Administration (NASA) Leonard Reiffel, który prowadził ten projekt w 1958 roku ujawnił istnienie dokumentów potwierdzających prowadzone badania w tym zakresie.

Podczas początkowych planów, naukowcy zakładali użycie bomb wodorowych. Pomysł ten został zawetowany przez Siły Powietrzne argumentując, że taka bomba byłaby bardzo ciężkim problemem w transporcie na Księżyc. Naukowcy postanowili wykorzystać głowice „W25”, która jest mniejsza i lżejszą głowicą przenoszącą ładunek o sile 1,7 kilotony.

Według późniejszych raportów, Sowieci opracowali podobny projekt, który różnił się od tego publikowanego w mediach. Projekt rozpoczął się w styczniu 1958 roku i był serią planów pod kryptonimem „E”. Projekt E-1 zakładał zdobycie Księżyca natomiast E-2 i E-3 miał na celu wysłanie sondy na niewidoczną stronę Księżyca w celu zrobienia zdjęć jego powierzchni.

Choć NASA chciała zbombardować Księżyc w celach „naukowych” to ostatecznie „Projekt A119” został wstrzymany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych. Mimo faktu, że takie działania są zabronione, NASA stworzyła kinetyczną broń „Centaur”, która uderzyła w Księżyc. „Oficjalnie” głównym celem misji LCROSS było zbadanie istnienia wody w stale zacienionym kraterze w pobliżu księżycowego regionu polarnego. Misja odbyła się 18 czerwca 2009 roku wraz z Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), który był częścią programu Lunar Precursor Robotic, pierwszą misją księżycową amerykanów od ponad 10 lat.

Napisz do mnie: kontakt@wisdomwanderer.pl
★ Strona: http://wisdomwanderer.pl
★ Patronite: https://patronite.pl/wisdomwanderer
★ Ankieta: https://goo.gl/forms/ZKp4pgYDzKOyRMEp2
★ Facebook: http://facebook.com/wisdomwanderer
★ Twitter: https://twitter.com/wisdom_wanderer
★ Tumblr: https://wisdomwanderer.tumblr.com
★ Google+: https://goo.gl/cZG7Vz
★ Instagram: http://instagram.com/wisdom_wanderer
★ Pinterest: https://pinterest.com/wisdom_wanderer/

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.