W południowym Egipcie znaleziono prastary cmentarz

Wiek nekropolii szacuję się na około 3400 lat. Odkrycie miało miejsce 65 kilometrów od miasta Asuan na stanowisku Gebel el-Silsila. Tutaj wydobywano kamienie, które służyły do budowy najsłynniejszych egipskich świątyń.

 

Grobowce szacuje się na pochodzenie z okresu Nowego Państwa (ok. 1550-1070 r. p.n.e.). Na stanowisku Gebel el-Silsila wykuto liczne kaplice i świątynie również i w skałach. Jak ogłosili archeolodzy z grupy Gebel el-Silsila Survey Project, w miejscu nowego odkrycia znajduje się ponad 40 grobów i świątynia.

 

Cmentarz nie należał na pewno do osób z najwyższych sfer władzy Egitpu. Mogły być tutaj pochowani urzędnicy średniego szczebla. Jak mówią badacze, prace w tym rejonie mają na celu udowodnienie, że w Gebel el-Silsila to coś znacznie więcej, aniżeli wyeksploatowane kamieniołomy. Archeolodzy przewidują, że te ziemie skrywają wiele tajemnic i zapewniają, że to nie koniec odkryć w regionie.

//platform.twitter.com/widgets.js

2016-04-04 (1)

 

Po wstępnej analizie można wyszacować, że w masowych grobach znajdują się ciała kobiet, mężczyzn i dzieci w każdym wieku, co może wskazywać, że miejsce zamieszkiwało dawniej znacznie więcej osób, aniżeli do tej pory przypuszczano. Badania są utrudnione, gdyż teren wielokrotnie zalewany był przez wody Nilu. Rzeka uszkodziła także grobowce.

 

Fot. The Gebel el-Silsila Survey Project

 

Podziel się
Inline
Inline