Wenus Brassempouy – starożytna figurka sięgająca 25 000 lat

Ta tajemnicza figurka została odkryta we Francji w 1892 roku i jej misterne wykonanie datuje się na około 25 000 lat temu. Co ciekawe badacze twierdzą, że mimo zachowaniu realiów proporcji głowy do ciała to figurki nie da się dopasować do jakiejkolwiek znanej kulturze.

Wenus Brassempouy zrobiona jest z kości słoniowej pochodzącego z górnego paleolitu. Drugi człon nazwy pochodzi z francuskiej jaskini gdzie figurkę odnaleziono. Zdaniem ekspertów, posążek jest uważany za jednego z najwcześniejszych znanych realistycznych przedstawień ludzkiej twarzy. Głowa ma 3,65 cm wysokości, 2,2 cm głębokości i 1,9 cm szerokości. Twarz jest trójkątna i wydaje się spokojna lecz nie posiada ust. Przedstawione kobiece oblicze zaskakuje swoim poziomem detali biorąc pod uwagę czasy, w których została wykonana. Szczególną uwagę przyciąga skomplikowana fryzura. Wielu naukowców twierdzi, że góra i boki włosów są nacięte z odwzorowując tym samym splecione włosy lub nakrycie głowy w stylu egipskim.

Statuetkę odkryto w 1982 roku podczas budowy drogi w południowej Francji. Eksperci byli tak zaskoczeni, że przez wiele lat uważali Wenus Brassempouy za genialny falsyfikat. Gdy posąg został założy- pod koniec 19 wieku, podczas budowy drogi w południowej Francji-elementu zajęło ekspertom z zaskoczenia do tego stopnia, że wielu uczonych uważa, że przez wiele lat był sfałszowany.

Archeolog Paula Bahn uważa, że wygląd głowy nie sposób dopasować do płci. Mimo tego posążek nazywany jest „Wenus” albo „Pani”. Odkrywcy tej zagadkowej figurki, a także liczni autorzy sugerują podobieństwo Wenus do egipskich bóstw. Dzięki technologicznemu postępowi ostatnich lat eksperci byli w stanie zweryfikować autentyczności przedmiotu. Wenus Brassempouy zostania złożona w Musee d’Archeologie Nationale koło Paryża i dopuszczona do publicznych pokazów w krótkich odstępach czasowych.

Podziel się

Dodaj komentarz